Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cerere insolventa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cerere insolventa

Unei societati ii este respinsa in instanta actiunea privind somatia de plata catre alt agent economic. Poate aceasta societate sa solicite insolventa acelui agent economic avand ca argumente aceeasi documentatie care a stat la baza somatiei de plata respinse de instanta ?
daca suma de plata a debitorului este de minimum 30.000 ron si scadenta platii a depasit 30 zile se poate formula o cerere privind deschiderea procedurii insolventei.
Se poate face cerere de desciderea procedurii de faliment, dar nu invocand motivele din somatia de plata, ci motivele trebuiesc sa concorde cu dispozitiile Legii nr.85/2006.
face cerere de recuperare pe dreptul comun.
Pentru a introduce cerere de deschidere a procedurii de insolventa trebuie sa respectati dispozitiile art. 31 din Legea insolventei deci sa fiti
1. creditor indreptatit de a cere deschiderea procedurii conform legii insolventei si
2.sa evidentiati: cuantumul si temeiul creantei; existenta unei garantii reale, constituite de catre debitor sau instituite potrivit legii; existenta unor masuri asiguratorii asupra bunurilor debitorului; declaratia privind eventuala intentie de a participa la reorganizarea debitorului, caz in care va trebui sa precizeze, cel putin la nivel de principiu, modalitatea in care intelege sa participe la reorganizare.
De asemenea, veti anexa documentele justificative ale creantei si ale actelor de constituire de garantii.