Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Răspundere executor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Răspundere executor

Am câștigat o contestație la executare silita. Executarea a fost nelegala conform sentinței. Cu toate acestea, de 2 luni, executorul nu ridica prioritară de pe conturi și nici somatia imobiliara. Ce am de făcut, în acest caz? Mulțumesc!
Nu stim care a fost obiectul contestatiei la executare si ce s-a dispus in hotararea judecatoreasca, si ca atare nu se poate emite o parere asupra "ce este de facut, in acest caz".
În sentința rămasă definitivă scrie că executarea a început și continuat în mod nelegal și desființează executarea silita și a tuturor actelor întocmite în dosarul nr......./aflat pe rolul BEJ.......
Dar titlul executoriu este legal? Sunteti sigur ca nu s-a demarat o alta executare silita, de data aceasta inceputa si continuata in mod legal (si inclusiv, o noua infiintare de poprire)?
Nu. Nu s a demararat alta executare. Nici nu ar fi avut cand. Sentința a rămas definitivă în urmă cu 2 luni iar comunicarea sentinței s a făcut în urmă cu o luna. Am recuperat deja garantatia, taxă de timbru judiciar iar partea care a pierdut s a și angajat să plătească cheltuielile de judecată în maxim o săptămâna. Nu știu însă dece executorul nu ridica somatia și propriile de pe cont. Nu răspunde la solicitari. Am rugat chiar instanța să I trimita și lui comunicarea sentinței.
Trimiteti o notificare in scris catre executorul judecatoresc, apoi nu va mai ramane decat o pangere penala adresata Parchetului de pe langa Curtea de Apel competent, si va asumati Inducerea in eroare a organelor judiciare daca faptele stau altfel decat asa cum le prezentati.