avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Am următoarea problema. Soțul meu a fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Am următoarea problema. Soțul meu a fost oprit în ...

Buna ziua. Am următoarea problema. Soțul meu a fost oprit în trafic și gasit cu o alcoolemie de 0,86 ,% alcool pur în aerul expirat. La probele de sânge ia ieșit 2,66. Se poate sa iasă așa mult? Eu din cate am citit la sânge iese dublu. Adică ar fi trebuit să iasă undeva la 1,60% alcool în sânge. Mi se pare prea mult.
As dori daca se poate o lămurire.
Și ce se întâmplă cu el in situația dată.
Cel mai recent răspuns: Petronelamaria , utilizator 14:02, 13 Septembrie 2023
In situatia data ar cam trebui sa se gindeasca la, cel putin, consultarea unui avocat, alcoolemia in singe e mare, peste de 3 ori limita admisa.
Art. 336 cod penal
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
latka, moderator
Eu as dori sa știu dacă se poate ca la sange sa ii iasă o alcoolemie așa de mare. Din cate am mai citit am văzut că îi poate ieși dublu fata de cât a avut în aer expirat. In cazul lui are veni 1,60 la sânge. Mi se pare mult prea mult ce scrie in procesul verbal. 2,66

latka a scris:

In situatia data ar cam trebui sa se gindeasca la, cel putin, consultarea unui avocat, alcoolemia in singe e mare, peste de 3 ori limita admisa.
Art. 336 cod penal
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.


Alcoolemia in aerul expirat se masoara in alta unitate de masura, fata de cea din singe :

Articolul 88 din OUG 195/2002
(6) Persoana care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere, testată cu un mijloc tehnic omologat și verificat metrologic și depistată ca având o concentrație de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, este obligată să se supună recoltării mostrelor biologice, în vederea stabilirii îmbibației de alcool în sânge.

Articolul 336 cod penal
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Notiunea de dublu nu are nici o relevanta. In plus, sotului dvs. i s-au recoltat doua probe de singe.
Bună ziua pentru o alcoolemie de 0,47 în aer și prima proba biologica 1,02 iar a doua proba 0,87 ce se va întâmpla

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolemie 0,50 in aerul expirat Dorin2013 Dorin2013 am fost depistat de catre un echipaj de politie cu alcool 0,50 in aer,vas ruga daca poate cineva sa-mi spuna cat poate sa-mi iasa la analiza de singe,bausem 2 ... (vezi toată discuția)
La consumul de alcool la volan poți să îți ei executare chiar ... Petrisorfly Petrisorfly La consumul de alcool la volan poți să îți ei executare chiar și fara accident și victime (vezi toată discuția)
Cetatean elvetian, baut la volan laszlorobert laszlorobert Buna seara, avem o cunostiinta cetatean Elvetian care a fost oprit in trafic,la testare de alcool a iesit o imbibatie de 0,80 mg in aerul expirat ,a fost dus ... (vezi toată discuția)