avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cresterea animalelor in interiorul satului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cresterea animalelor in interiorul satului

Buna ziua sunt si eu intr_o situatie asemanatoare in satul in care m-am mutat toti vecini au animale: vecinul din dreapta are vreo 80 de capre si oi plus porci si altele iar cel din stanga are vreo 6 vaci/tauri ,vreo 6sau 7 porci , curci ,gaste, pasari si multe altele cred xa peste 100 de capete . Si mai sunt si altii despre care nu stiu multe detalii.ce pot face locuiesc pe raza judetului mehedinti.astept si eu un raspuns.va multumesc
Plus de asta am 3 copii minori in gospodarie si sincer nu cred ca se poate asa ceva . Peste toate in acest sat nu exista canalizare sau apa curenta asa ca va puteti da seama despre ce va povestesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Iunie 2017
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Cred ca nu ati auzit de faptul ca in sate se cresc pasari in curte.
Pentru anumite animale, daca este un numar exagerat, atunci va puteti adresa DSP. Daca se constata ca aveti dreptate se amendeaza detinatorul dar daca NU atunci vecinul ,,va va transmite multe salutari".
Eu stiu foarte bine ce este un sat si am casa intrun alt sat in apropiere unde legile sunt respactate cat de cat si domnul primar nu a permis cresterea si inmultirea caprelor sau altor animale in nr mare in interiorul zonelor de locatari ceea ce cred ca este normal . Sunt de acord cu cresterea animalelor si chiar imi plac de aceea am optat ptr casa dar faptul ca la nici 100 de m este un munte de balegar ca mustele ne intra in ochii si in gura ,ca vara este un miros insuportabil de lesuri de animale si ca aici tot gunoiul este depozitat pe malul raului caci primaria nu trimite masina de recoltat gunoaiele si nu exista nici canalizare unde sa se verse mizeriile sau urina nu cred ca este normal detinand atatea animale sa folosesti pur si simplu faptul ca esti la sat. Stand la sat demonstram ca vrem sa evitam poluarea zilnica de la oras si zgomotele si ca avem nevoie de aer curat si liniste asta mai presus de toate. Intrebarea mea a fost pusa deoarece este un focar de infectie in aceasta zona si ca vreau sa remediez pe cat se poate aceasta situatie. Va multumesc ptr intelegere
Nicoleta20171102 a scris:

la nici 100 de m este un munte de balegar ca mustele ne intra in ochii si in gura ,ca vara este un miros insuportabil de lesuri de animale


Inainte de a cumpara casa nu ati cunoscut toate aceste aspecte?
Buna seara,
Pentru MUNTELE DE BALEGAR si alte dejectii urat mirositoare va sfatuiesc sa va adresati DSP judetean.
Primarul face sau nu face dar DSP sigur isi va face treaba!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul creste diverse animale langa casa mea Viocata Viocata Va rog, daca se poate, sa-mi dati un sfat referitor la o problema veche pe care o am cu un vecin. Creste diverse animale pe un teren pe care il are langa casa ... (vezi toată discuția)
Legislatie privind cresterea animalelor in zone rezidentiale Laura_BV Laura_BV Locuiesc intr-un orasel care nu este resedinta de judet, intr-un cartier de case. Eu si vecinul meu am impartit un lot de 1000mp, fiecaruia dintre noi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in urma sesizarii mele scrise , catre primaria din ... todirasc todirasc Buna ziua! In urma sesizarii mele scrise , catre Primaria din localitate si catre Garda de Mediu ,in urma cu aproape o luna de zile ,nimeni nu a luat nici o ... (vezi toată discuția)