Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recuperare capital social firma neaprobata.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recuperare capital social firma neaprobata.

Buna ziua,
Am depus dosar inregistrare s.r.l.-d la reg. comertului. Nu s-a aprobat. Mai pot recupera cei 200 lei capital social depusi banca?
Multumesc.
Va duceti la banca la care ati depus capitalul social si il retrageti. Dar de ce nu s-a aprobat inregistrarea SRL - D? Verificati actele, le refaceti si depuneti iarasi.
Pentru ca, fiind singurul asociat, sediul social fiind trecut la adresa de domiciliu, aflat inca pe numele tatalui, eu nefacand succesiunea dupa decesul acestuia. Acum nu ma mai intereseaza, am vrut sa accesez programul Start-up Nation, iunie 2017, ptr. firme infiintate anul acesta (eu, in luna mai). Desi, la aceeasi adresa fiintez ca pfa, de 16 ani, am adus acest argument la reg. comertului, urmand sa o inchid dupa ce deschid s.r.l. - d, cu acelasi cod c.a.e.n., am fost in audienta, am dus un certificat fiscal, cerut, si mi s-a dat de inteles ca se poate aproba, dar nu s-a aprobat. Acum e prea tarziu, s-a aplicat ptr. Start-up Nation in 15 iunie.