Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

indemnizatia consilierilor locali se majoreaza sau nu in baza legii 115 din 24 mai 2017, prin majorarea indemnizatiei primarului cu 30% ?
multumesc
Nu se majoreaza indemnizatia consilierilor locali, ci numai cuantumul brut al salariilor de bază/indemnizaţiilor de care beneficiază personalul care ocupă funcţii de demnitate publică alese din cadrul organelor autorităţilor publice locale, respectiv primari, viceprimari, preşedinţi şi vicepreşedinţi ai consiliilor judeţene.
Cornel Vasile, Consilier juridic
chiar daca la ei este % din indemnizatia primarului?
multumesc
Mi se pare corect ca efect al majorarii indemnizatiei primarului sa se majoreze si indemnizatia consilierilor.