Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine raspunde de infiltratiile de apa ,tinind cont ca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine raspunde de infiltratiile de apa ,tinind cont ca stau la ultimul etaj?

Salut.Numele meu e ionut.Acum 6 ani am cumparat un apartament in Iasi centru.Inca de atunci mi am dat seama de infiltarea apei de ploaie.In urmatorii ani am zugravit apartamentul de 2 Ori.Tin sa mentionez ca apartamentul in tot acest timp a fost in chirie.Chiar anul trecut am renovat complet apartamentul si la momentul actual se vede clar vizibil ca in baie si o camera sunt pierderi.Acum am alta problema..vecina dedesubt are si ea probleme chiar dedesubtul baii mele.Am chemat instalatorul de 2 ori.nu subt puerderi de la mine..Acum vecina nu o intereseaza de problema mea..o vrea rezolvata pe a ei!!ICe pot face in situatia asta??Sa i zugravesc apartamentul ei si pe al meu din nou pe banii mei?A cui e vina ca terasa pierde?A mea ca stau la etaju 10?De ce sefa de asociatie dupa ce i am zis in nenumarate rinduri de problema mea o vrea rezolvata pe a vecinei??probabil e mai ieftin.Ce ar trebui sa fac intr o situatie de genu?Ce masuri legale se pot lua?Pe banii cui?
~ Conținut șters la cerere ~
Gino1982 a scris:

A cui e vina ca terasa pierde?

Initial contactati persoana autorizata care sa analizeze situatia la fata locului si sa concluzioneze asupra factorilor generatori ai infiltratiilor ,trebuie concret clarificat statutul instalatiilor care au produs infiltratii la apartamentul dv si la apartamentul situat la etajul imediat inferior
Numai dupa o verificare temeinica se poate concluziona asupra factorilor care au generat prejudicii la cele 2 apartamente,conditionat de care poate fi implicata responsabilitatea asociatiei de proprietari daca este vorba despre deficienta la partea comuna de constructii si instalatii sau de responsabilitatea exclusiva a proprietarului daca este vorba despre deficienta la partea individuala de instalatii
Daca este vorba de deficiente la partea comuna ,urmeaza sa notificati oficial asociatia de proprietari cu obligatia remedierii -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru a indeparta situatiile cu care va confruntati,diferendele cu vecinii si cu asociatia de proprietari,dupa remedierea problemelor,incercati sa incheiati asigurare facultativa a locuintei care sa contina si riscul de inundatie-situatie in care daca se repeta infiltratia asiguratorul deschide dosar de dauna si va achita prejudiciul,urmand sa recupereze c/v prejudiciu prin actiune in regres impotriva vinovatului
@marzalawsb a scris
Indiferent de partea unde e stricaciunea, locatarii blocului sunt obligati in cota parte, in comun pentru toate reparatiile.

Locatarii sunt obligati sa contribuie lareparatii numai in cazul executarii de reparatii la partea comuna de constructii si inslatatii din condominiu
Sunt cazuri in care infiltratiile sunt generate de deficiente la partea individuala de instalatii si atunci raspunde exclusiv proprietarul apartamentului unde exista deficienta

ynocentta, utilizator