avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inundatie vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inundatie vecin

Buna ziua ,va rog sa ma ajutati cu un sfat ,am urmatoarea problema,tot peretele de la baie locuiesc la bloc de 1an este inundat ,efectiv curge apa pe el ,sterg ,face mucegai,vecina de sus nu vrea sub nici o forma sa colaboreze,imi spune ca nu o intereseaza,am anuntat presedintele blocului dar degeaba ,am aflat ca accestia au o relatie,am anuntat primaria ,au venit constatat si atat ,deja se vede armatura ,ma voi trezi cu toata mizeria in casa,instalatorul spune ca problema ar fi de la tevile de scurgere ale vecinei care sunt infiltrate in plafon,ce pot face in accest caz,ma pot adresa instantei pentru distrugere,?sau ce pot face? va rog un sfat ,multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:14, 16 Mai 2017
Pentru eventual demers in instanta este necesar sa detineti probe rezonabile,respectiv expertiza tehnica care sa concluzioneze statutul instalatiei care a generat inundatia
In momentul in care cunoasteti statutul instalatiei la nivelul careia exista deficienta,puteti notifica oficial partea vinovata fie proprietarul fie asociatia de proprietari cu obligatia remedierii defectiunii,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine raspunde de infiltratiile de apa ,tinind cont ca stau la ultimul etaj? Gino1982 Gino1982 Salut.Numele meu e ionut.Acum 6 ani am cumparat un apartament in Iasi centru.Inca de atunci mi am dat seama de infiltarea apei de ploaie.In urmatorii ani am ... (vezi toată discuția)
Inundatie- ce poate face asociatia de proprietari? Lavinia L Lavinia L Buna ziua! Sunt in situatia in care unul din vecinii de sus ma inunda in baie de mai mult de 3 luni. Deja si faianta incepe sa cada, sa nu vorbim despre ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, stau intr un bloc cu 4 etaje vecinul de deasupra a făcut modificări ... Claudia1477 Claudia1477 Buna ziua,stau intr un bloc cu 4 etaje Vecinul de sus,eu fiind la parter. A făcut modificări neautorizate in baie iar in urma acestora ma inunda des,am ... (vezi toată discuția)