Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inundatie vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inundatie vecin

Buna ziua ,va rog sa ma ajutati cu un sfat ,am urmatoarea problema,tot peretele de la baie locuiesc la bloc de 1an este inundat ,efectiv curge apa pe el ,sterg ,face mucegai,vecina de sus nu vrea sub nici o forma sa colaboreze,imi spune ca nu o intereseaza,am anuntat presedintele blocului dar degeaba ,am aflat ca accestia au o relatie,am anuntat primaria ,au venit constatat si atat ,deja se vede armatura ,ma voi trezi cu toata mizeria in casa,instalatorul spune ca problema ar fi de la tevile de scurgere ale vecinei care sunt infiltrate in plafon,ce pot face in accest caz,ma pot adresa instantei pentru distrugere,?sau ce pot face? va rog un sfat ,multumesc din suflet
Pentru eventual demers in instanta este necesar sa detineti probe rezonabile,respectiv expertiza tehnica care sa concluzioneze statutul instalatiei care a generat inundatia
In momentul in care cunoasteti statutul instalatiei la nivelul careia exista deficienta,puteti notifica oficial partea vinovata fie proprietarul fie asociatia de proprietari cu obligatia remedierii defectiunii,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata