Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functii in mediul privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functii in mediul privat

Buna ziua,
Lucrez la o firma privata si am toate atributiile unui designer industrial din cor dar nu mi-am luat inca licenta. Pot fi trecut de catre director pe aceasta functie?
Angajatorul decide, tot el plateste. Daca va indepliniti sarcinile de serviciu corect este normal sa fiti si platit corespunzator. Diploma poate fi doar o confirmare birocratica ca puteti ocupa functia respectiva.
Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.

Prin urmare, angajatorul va poate angaja pe functia respectiva pe raspunderea lui.

Lipsa îndeplinirii condiţiilor de studii pentru ocuparea unei funcţii conduce la nulitatea contractului individual de muncă (Marin Voicu, Mihaela Popoaca – “Dreptul muncii. Tratat de jurisprudenta romana si europeana”, vol. I, Editura Lumina Lex Bucuresti, 2001, p. 86 ;Decizia civila nr. 473/1997 a Curtii de Apel Ploiesti)