avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Franare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Franare

Va rog sa apreciati care este viteza aproximativa cu care se deplasa un autoturism daca urmele de franare au aprox.38-40 m... si daca se poate as dori sa stiu cu atat viteza de deplasare cat si cea din momentul impactului...stiu ca depinde de mai multi factori dar cam astea sunt datele de care dispun...aaa conditii meteo bune(carosabil uscat), fara limita de viteza si ABS...cam atat pot sa adaug...astept raspuns cat de repede...multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 15:56, 25 Septembrie 2009
Formula de calcul a vitezei de deplasare a masinii in functie de urmele de franare a fost elaborata de dl expert Gaiginschi Radu!
[ link extern ] ...
Vi2 x Ke /26 x d + (t1 + t2 + 0,5 x t3) x Vi /3,6 – S0 = 0 in care:
in care: d = deceleratia autoturismului ;
g = acceleratia gravitationala ;
fred = 0,5 , coeficientul de aderenta redus,
carosabil asfaltic umed ,drum in aliniament ;
t1 = 1,2 s ; timpul de reactie a conducatorului auto ( intarzieri fiziologice) avind in vedere virsta, ora producerii evenimentului rutier si ca se afla sub influenta bauturilor alcoolice ;
t2 = 0,2 s ; durata intirzierilor mecanice ;
t3 = t’3/Ke = 0,2 / 1,0 = 0,2 s ; durata din momentul atingerii valorii nominale a fortei pe pedala de frana, pana la atingerea valorii maxime ;
Ke = 1,0 ; coeficientul eficacitatii franei ;
S0 = 19 m, distanta aprox.parcursa de autoturism din momentul sesizarii starii de pericol,pina la oprire
In jur de 70-80 km/h trebuia sa fi fost, dupa pararea mea in momentul franarii.
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2009
ContSters77883, utilizator
87,564(17) km/h ... parerea mea
Multumesc pentru promptitudine...si inca ceva la o viteza de aprox 100km/h cam cat ar putea sa fie urma de franare...
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2009
Luciana21, utilizator
cam 56,212 m asa

Alte discuții în legătură

Expertiza auto - calcularea vitezei autoturismului in fct. de deceleratie elenaf elenaf Buna seara, Fratele meu a decedat intr-un accident rutier, pieton fiind. Expertiza oficiala , cea a Politiei, ne-a fost deja prezentata si acum ne prezentam ... (vezi toată discuția)
Expertiza auto - calcularea vitezei autoturismului in functie de deceleratie A-Tamara A-Tamara Buna seara, Fratele meu a fost accidentat mortal in timp ce traversa strada pe trecerea de pietoni la data de 26.11.2009 ora 18:30. La raportul de expertiza ... (vezi toată discuția)
Viteza de rulare dupa urmele de frana laszlo menyhart laszlo menyhart Buna ,cum pot calcula viteza de rulare la un autoturism dupa urmele de franare lasate de acesta (vezi toată discuția)