Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Proceduri judiciare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Proceduri judiciare

Buna ziua,
Va rog daca puteti sa ma ghidati in cazul unor proceduri judiciare, dat fiind faptul ca este prima oara cind intimpin aceasta problema.

In calitate de creditor a unei firme-debitor care se afla in procedura de insolventa, vom depune o cerere de creanta. Trebuie sa platim taxa judiciara si timbrul judiciar. OK.
Nelamuririle pe care le avem:
1. Se pot recupera ulterior aceste cheltuieli - taxe judiciare?
2. Trebuie sa mentionam acest lucru in acea cerere de creanta, eventual ca si mentiune cu privire la drepturile pe care le avem?
3. In instiintarea pe care am primit-o de la lichidator, se specifica: "Cererile de creante vor fi inregistrate in 3 exemplare la Tribunalul X. ... "
Dosarul se judeca in alta localitate, este dificil sa ma deplasez acolo, dar am inteles ca pot sa trimit prin posta cererea respectiva.
- In acel plic trebuie sa pun toate cele 3 exemplare? Sau trebuie 3 plicuri care sa contina cererea?
- Tot in 3 exemplare trebuie sa trimit si documentele justificative ale creantei?
- Pe care act trebuie atasat timbrul judiciar de 0,3 lei?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
1. Cheltuielile de judecata se recupereaza in masura in care se solicita si sunt dovedite.
2.In cerere, pe langa solicitarea de a fi inscris la masa credala, trebuie evidentiat debitul la care se anexeaza dovezile respective.
3. Cererea intocmita in 3 exemplare alaturi de cele 3 seturi de dovezi+taxa judiciara de timbru in original si timbrul de 0,3lei, le puneti pe toate intr-un plic si-ltrimiteti pe adresa Tribunalului, judecatorului sindic, cu confirmare de primire.
Cererea de inscriere la masa credala se depune in 3 exemplare originale insotita de copii certificate ale actelor cu care justificati creanta, taxa judiciara de timbru si timbrul judiciar. Toate cele trei exemplare se pun in acelasi plic si se inainteaza catre instanta competenta cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Teoretic cel cazut in pretentii este obligat si la plata cheltuielilor judiciare. Practic depinde insa ce fel de creanta aveti si care sunt activele ce se vor valorifica, intrucat daca sunteti creditor chirografar, sunteti ultimul pe lista de distribuire a sumelor rezultate din vanzare, ordinea de preferinta fiind stabilita de legea 85/2006.
gabescu a scris:

1. Cheltuielile de judecata se recupereaza in masura in care se solicita si sunt dovedite.
2.In cerere, pe langa solicitarea de a fi inscris la masa credala, trebuie evidentiat debitul la care se anexeaza dovezile respective.
3. Cererea intocmita in 3 exemplare alaturi de cele 3 seturi de dovezi+taxa judiciara de timbru in original si timbrul de 0,3lei, le puneti pe toate intr-un plic si-ltrimiteti pe adresa Tribunalului, judecatorului sindic, cu confirmare de primire.

1. Unde/cum se solicita cheltuielile de judecata? In acea cerere de creanta? Ca si mentiune? (am intrebat exact in mesajul postat).
2. Aha... Deci trebuie 3 exemplare (3 cópii ale facturii emise de soc. noastra, ca alte dovezi nu avem).

Multumesc :)
Buna ziua,
Am trimis dosarul cu actele necesare la inscrierea la masa credala (3 seturi din fiecare act ce era necesar).
Va rog daca puteti sa imi spuneti: este o problema faptul ca pentru dovada taxei de timbru judiciar (120lei) am depus copiile dupa chitanta? :-/ (am platit prin mandat postal), contabila mi-a spus ca originalul trebuie sa ramina la noi in contabilitate... Ca atare, am facut cópii dupa acea chitanta pe care am primit-o de la posta, am scris si am semnat asa cum am facut pe fiecare din celelate cópii de acte "conform cu originalul", nume, semnatura si am trimis dosarul.
Ariel_tm, utilizator
taxa de timbru judiciar se depune in original.lasati in contabilitate copie conform cu originalul.puteti sa intrebati si la registratura instantei ,ca tot asa va va spune.