avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu stabilit pentru functie unică conform noii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu stabilit pentru functie unică conform noii legi a salarizarii

Sunt salariat al unei primării din județul Dâmbovița pe postul de referent cultural treapta IA, încadrat la Căminul Cultural din localitate.
Astazi a fost promulgată Legea Salarizării care la art. 39 spune asa :

Aplicarea tranzitorie
Art. 39. – (1) Până la aplicarea integrală a prevederilor prezentei
legi, pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în
aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, inclusiv pentru
personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte profesionale, salarizarea se
face la nivelul de salarizare pentru funcţii similare.
(2) În situația în care nu există funcţie similară în plată, nivelul
salariului de bază, soldei de funcție/salariului de funcție, indemnizaţiei de
încadrare pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în
aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel se stabileşte prin
înmulțirea coeficientului prevăzut în anexe cu salariul de bază minim brut pe
țară garantat în plată în vigoare, la care se aplică, după caz, prevederile art. 10
privind gradația corespunzătoare vechimii în muncă.
(3) Sporul pentru titlul științific de doctor, acordat ca sumă
compensatorie sau ca spor la salariul de bază, solda de funcţie/salariul de
funcţie, indemnizaţia de încadrare, după caz, de la data aplicării prevederilor
prezentei legi nu se mai acordă, personalul care deţine titlul ştiinţific de
doctor, indiferent de data obţinerii acestuia, beneficiind de prevederile art. 14.


Eu înțeleg că neavând un post similar în plată, deoarece nu mai exista un alt angajat la Caminul Cultural, să pot beneficia de aplicarea alin. 2) art. 39, și să se stabilească salariu conform grilei din lege.

Ce credeți merită să fac un referat scris către primar pentru a aplica acest articol în cazul meu ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:36, 29 Iunie 2017
Cred ca este prematur sa discutam despre un act normativ care nu a intrat inca in vigoare ....
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iunie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si totusi ? Ce intelegeti dumneavoastra din acest articol ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intr-adevar, solicitati angajatorului sa va aplice prevederile art.39 alin.2 din legea care tocmai a fost promulgata de Presedintele tarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor doctorat 2012 cindeadiana cindeadiana Vreau sa va intreb ce parere aveti despre acordarea sporului de doctorat pt cei care si-au obtinut titlul de doctor dupa 1 ian 2010. OUG 80/2010 aprobata, ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 20/2016 paulciobotaru2008 paulciobotaru2008 buna ziua, va rog sa imi spuneti daca OUG20/2016 are aplicabilitate si daca sporul de doctorat, cf art. I, pct. 1 alin. 8, se poate acorda si celor din ... (vezi toată discuția)
Plata compensatorie tranzitorie pt sporul de doctorat adivaro adivaro Am sustinut in anul 2013 un examen de promovare la cercetator stiintific gradul III si detin titlul de doctor din aprilie 2010. In momentul de fatza mi s-a ... (vezi toată discuția)