Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Scoatere din extravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Scoatere din extravilan

Buna ziua. Este adevarat faptul ca pe o suprafata din extravilan mai mare se poate totusi construi? Am incercat sa cumparam un teren de la cineva si ne-a spus ca a intrebat la primarie si se poate scote din extravilan doar portiunea pe care iti faci casa. Este adevarat sau era o abureala ca sa ne convinga sa cumparam? Multumesc.
Teoretic, se poate construi.
Apelati la un topograf.
Interesati-va -la Pimarie si la cadastru de PUG.
Ce inseamna si reprezinta PUG – Plan de Urbanism General

Planul Urbanistic General (PUG-ul) este un proiect care face parte din programul de amenajare a teritoriului si de dezvoltare a localitatilor ce compun unitatea teritorial-administrativa de baza.
Planurile Urbanistice Generale cuprind analiza, reglementari si regulament local de urbanism pentru intreg teritoriul administrativ al unitatii de baza (suprafete din intravilan, cat si din extravilan). In acelasi timp, PUG-ul stabileste norme generale, pe baza carora se elaboreaza mai apoi in detaliu, la scara mai mica, PUZ-urile si apoi PUD-urile.

Categorii generale de probleme abordate in cadrul Planului Urbanistic General cuprinse in Ghidul privind metodologia de elaborare si continutul-cadru al PUG-ului:

optimizarea relatiilor localitatilor cu teritoriul lor administrativ si judetean;
valorificarea potentialului natural, economic si uman;
stabilirea si delimitarea teritoriului intravilan;
reorganizarea si dezvoltarea cailor de comunicatie;
stabilirea si delimitarea zonelor construibile;
stabilirea si delimitarea zonelor functionale;
stabilirea si delimitarea zonelor cu interdictie temporara si definitiva de construire;
stabilirea si delimitarea zonelor protejate;
modernizarea si dezvoltarea echiparii edilitare;
evidentierea detinatorilor terenurilor si a modului de circulatie juridica a terenurilor;
delimitarea suprafetelor pe care se preconizeaza realizarea obiectivelor de utilitate publica;
stabilirea modului de utilizare a terenurilor si conditiilor de conformare si realizare a constructiilor