Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren extravilan faneata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren extravilan faneata

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac in conditiile in care detin un teren cumparat inainte de 2013, extravilan-faneata. Vreau sa-l vand dar toti cumparatorii imi spun ca daca e extrvilan - faneata nu pot sa-l transforme in intravilan -case constructii ca nu-i lasa legea. Este aberant, fasia de teren are 1600 mp, este intre case, este stalp de curent, telefon..etc. Numai gaz si canalizare nu e.
Eu ce trebuie sa fac, sa scriu la Minister?

Va multumesc anticipat!

Inainte de a scrie la Minister:

consultati amanuntit registru cadastral care este:
Documentul principal al cadastrului general, prin care se sistematizeazã datele cadastrale pentru evidentierea distinctã în cadrul unitãtii administrativ-teritoriale a situatiei corpurilor de proprietate si proprietarilor, precum si a situatiilor centralizatoare pe destinatii ale terenurilor, grupelor de proprietari, intravilan - extravilan, etc.
Plan urbanistic general (PUG sau P.U.G.)
Reglementare urbanistica ce se refera la o unitate teritorial-administrativa de baza (localitate urbana sau rurala) si are ca obiective principale: - optimizarea relatiilor localitatilor cu teritoriul lor administrativ si judetean; - valorificarea potentialului natural, economic si uman; - organizarea si dezvoltarea cailor de comunicatii; - stabilirea si delimitarea teritoriului intravilan;
Teritoriul determinat prin Planul urbanistic general (PUG), care cuprinde ansamblul terenurilor cu si fara constructii, ce constituie o localitate. Intravilanul se poate dezvolta prin extinderea in extravilan numai pe baza de planuri urbanistice zonale (PUZ), legal aprobate, integrandu-se ulterior in Planul general urbanistic (PUG) al localitatii.
Lamuriti clar care este locatia terenului pe care il detineti, in intravilan sau in extravilan. Parerea mea sincera este ca un teren incecinat cu retele de utilitate publica si case, nu are ce sa caute inscris in intravilan.

APET_R a scris:

Lamuriti clar care este locatia terenului pe care il detineti, in intravilan sau in extravilan. Parerea mea sincera este ca un teren incecinat cu retele de utilitate publica si case, nu are ce sa caute inscris in intravilan.

Buna ziua,

Terenul este drept ca in palma, in sat, langa case locuite, langa stalpi de curent, langa stalpi de telefon...de ce nu ar trebui sa fie trecut in intravilan? Vreau sa fac si eu o casa acolo, ca toti ceilalti din jur.....