Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat divort

Buna Ziua,
Am pierdut certificatul de Divort, emis acum 5 ani la starea civila sector 2. Am o copie însă se pare ca am nevoie de original pentru depunerea dosarului unei noi căsătorii, iar asta în 2 zile maxim. Se poate obține asa repede sau macar o dovada, adeverința de la starea civila care sa fie acceptată la dosar? Multumesc!
Se elibereaza un duplicat. Il obtineti in 3 zile. Adeverinte nu se accepta ci doar certificatul.
Multumesc !În regim de urgență nu se poate obține? Câteva ore?
Le explicati celor de la starea civila ca va grabiti si poate il elibereaza in aceeasi zi. Dar mergeti si dvs. dimineata, nu la inchiderea programului ca acum aveti nevoie...ca trebuie mers in arhiva, trebuie redactat din nou, etc, e de lucru. Sa aveti buletinul la dvs. si sa stiti cand ati divortat. S-ar putea sa vi se ceara taxa de 30 lei.