avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... INFIINTARE POPRIRE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

INFIINTARE POPRIRE

Buna ziua,
In vara anului 2013 am concesionat un teren de 700 mp de la Primarie.La 2 luni de la incheierea contractului, m-am dus la terenul respectiv ptr a ridica un gard, impreuna cu o echipa de oameni. Pe la jumatatea zilei ne-am trezit amenintati de un vecin , cu furca, precum ca este terenul dansului si nu avem ce cauta acolo. Am chemat un echipaj de Politie, am facut sesizare la Primarie, s-au deplasat impreuna cu noi la fata locului, au constatat cele intamplate, si am ramas cu promisiunea ca nu se va mai intampla astfel de evenimente.
Dupa cele intamplate ne-am informat de la cei din jur si am aflat ca Primaria respectiva a concesionat si alte parcele de teren care de fapt aveau proprietari cu acte in regula, altii decat concesionarii.
Bun....mai pe scurt, am facut plangeri in repetate randuri la Primarie, precum ca nu mai doresc sa continui , nu pot sta pe un teren concesionat si sa fiu mereu amenintata de acel vecin. Primarul la momentul respectiv era anchetat, am fost rugata sa nu depun plangere ca deja are destule pe cam si am ramas cu promisiuni ca nu vor curge debite pe numele meu si va fi reziliat contractul de concesionare.Primarul respectiv este arestat. Astazi in arhiva primariei nu se mai gaseste nicio o dovada ca eu in repetate randuri am cerut rezilierea contractului si stergerea debitelor deoarece nu m-am folosit de teren, caz stiut de cadastrist, de primar , de vice primarul de la momentul respectiv.
Cu o luna in urma am fost informata de conducerea firmei unde lucrez ca pe numele meu este o poprire ptr suma de 5400 de lei, reprezentand impozit si accesorii ptr anii 2013-2015.
Mai exact pana in 12.03.2015, zi in care printr-o hotarare a Consiliului Local contractul meu a fost reziliat pe motiv: neplata impozitelor, nu am fost instiintata NICIODATA de aceste debite.
M-am prezentat la Primarie in luna iunie si am cerut copii dupa acte: instiintari de plata ce au fost trimise la adresa unde este concesionat terenul, nu la domiciliul din cartea de identitate, un act aditional nesemnat de mine si hotararea de consiliu.
La insistentele mele, am cerut sa mi se justifice suma mai sus mentionata, reiese ca suma datorata ar dfi de fapt 4222 lei, s-a calculat "din greseala" si anul 2015 desi in martie a fost reziliat contractul.
Am insistat sa se faca o alta adresa catre firma mea cu suma recalculata, asta se intampla in 14 iunie, lucru care nu s-a intamplat nici pana astazi.
Azi am sunat din nou la primarie pentru a cere un exemplar dupa noua adresa de infiintare a popririi din care reiese suma de 4387 si mai exact:
30/09/2013 suma datorata 1335 lei; 31/03/2014 1293 lei; 30.09.2014-1200 lei;
31.03.2015-558 lei; si 30.09.2015- 1 leu
Cum se poate sa se faca calcule pana in 30.09.2015 daca contractul meu a fost reziliat in data de 12.03.2015????
Este normal asa ceva? Accesorii asa de mari? Este legal asa ceva?
Primarul actual spune ca sunt buna de plata ca el nu isi asuma o datorie asa de mare, chiar daca m-am folosit sau nu de teren, el nu era primar in 2013 ca sa stie situatie
Pur si simplu nu ma mai inteleg cu nimeni din aceea Primarie!
Ce este de facut? Doresc un sfat, sa merg in judecata? Am sanse sa imi recuperez banii care deja mi s-au oprit?
Cum se poate sa se faca adrese ptr poprire cu sume gresite si sa nu fie nimeni tras la raspundere?
Va multumesc anticipat daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi!
Buna ziua,
Aveti numarul de inregistrare al solicitarilor dumneavoastra catre primarie?
Daca da atunci va veti adresa instantelor de judecata aratand care este situatia.
In cazul in care toate demersurile le-ati facut DOAR verbal atunci situatia este mai delicata intrucat pentru sume de bani mai mari de 250 lei nu se poate folosi proba testimoniala asa cum prevede art. 309 C.Pr.civ.
Intotdeauna asetfel de demersuri se fac in scris si cu numar de inregistrare sau cu recomandata cu confirmare de primire.
E greu sa cosi vorbe la un dosar si cu martorii ... poti avea surprize.
Incercati si o plangere dar ....
Din anii trecuti nu mai am nimic , culmea este ca nici la Politia din comuna respectiva nu mai apare plangerea facuta de noi la momentul respectiv, totusi s-a deplasat un echipaj al Politiei la fata locului, au luat declaratii, azi nu mai exista nimic.....neoficial am primit un raspuns de la un organ al Politiei, in urma solicitarii de a primi o copie dupa plangerea mea facuta atunci ce ar fi trebuit sa existe in arhiva lor, si anume: daca a preluat Primaria situatia la momentul respectiv, inseamna ca au rezolvat ei problema, tinand cont ca au mai fost plangeri ca ale mele si a fost o ancheta si la Primarie, drept urmare respectivul primar este in arest acum! Si asta a fost tot ce am primit si din partea organelor competente!
Primaria in cauza este o mica " vedeta" sa spun asa,aparuta prin ziare si televiziuni locale in ceea ce priveste vanzarea/concesionarea de terenuri , aceleasi suprafete la mai multe persoane.
Am impresia ca ma lupt cu morile de vant, dar totusi nu mi se pare drept!
Cu sumele eronate trimise catre firma, chiar nu se poate trage nimeni la raspundere?
Cu instiintari de plata trimise la o adresa inexistenta?
Am adresele facute de catre Primarie in care difera sumele ce le datorez, cum este posibil ca impozitul pe an la o suprafata de 700 mp sa fie de 750 de lei si accesoriile sa fie de 739 de lei? Totusi este vorba doar de un an si jumatate, si am ajuns la suma de 5400 lei, recalculata 4222 lei!
Multumesc ptr raspuns.....:(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere datorie catre primarie tonica31 tonica31 Buna ziua. Am mare nevoie de raspunsul dumneavoastra. Va explic pe scurt. In 2006 am luat un teren in concesiune de la Primarie. In 2007 aveam de plata ... (vezi toată discuția)
Prescrierea chiriei la primarie zzanetta zzanetta Dupa ce perioada se prescrie chiria datorata primariei, va rog sa imi precizati prin ce acte este reglementata prescrierea. Am primit de la primarie o ... (vezi toată discuția)
Contract de concesiune-pact comisoriu expres aghet aghet Buna seara.Speta mea este urmatoarea: am concesionat un teren de la o primarie ,am facut contractul si am stipulat la cap.4-Redeventa -urmatoarele ... (vezi toată discuția)