Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acte contabile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acte contabile

Presedinta asociatiei de proprietari refuza Comitetului executiv al asociatiei sa vada documente contabile ( stat de plata, raport revisal, facturi, contracte).
Habar nu avem cati angajati are blocul.
Ce masuri putem lua?
Multumiri anticipate.
Membrii comitetului executiv, ca si presedintele, sunt proprietari in acea asociatie. Conform legii 230/2007, proprietarii membri ai asociatiei au acces la toate documentele si informatiile despre asociatie. Cititi legea si aratati-i presedintelui. Apoi presedintele nu cred ca detine documentele pe care le-ati amintit dumneavoastra. Acestea sunt in sediul asociatiei si la ewle lucreaza si au acces administratoruul, contabilul, cenzorii si membrii comitetului executiv.