Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... forma de remunerare personal administrativ bloc social
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

forma de remunerare personal administrativ bloc social

buna ziua .
se da urmatorul caz : bloc social administrat de primarie , deci locatarii sant chiriasi . blocul are centrala termica proprie .
- un locatar se ocupa de problemele administrative
- un locatar se ocupa de bunul mers al centralei termice ( gestionare , intretinere , reparatii)
- un locatar se ocupa de curatenie in bloc .
intrebare : exista si daca da care este forma legala ca aceste persoane sa fie remunerate pentru serviciile prestate in imobil prin colectarea de bani de la ceilalti locatari ?
mentionez ca exista acceptul scris al tuturor chiriasilor in legatura cu achitarea acestor servicii .
se poate folosi plata sub forma de donatie ?
va multumesc !

Daca la nivelul imobilului de locuit in comun este infiintata asociatie de proprietari,atunci opereaza dispozitiile L nr 230/2007 actualizata si HG nr 1588/2007
Atentie sporita cu persoana care se ocupa de problemele administrative -respectiv limitele acestuia de competenta
Daca acesta intentioneaza sa presteze activitatea de administrator de imobile,este obligatoriu sa detina atestat profesional
Avand in vedere ca activitatea acelora care se preconizeaza sa asigure functionarea si bunul mers al centralei termice,curatenie bloc este o activitate permanenta,este necesar sa se incheie contracte individuale party time
Pentru cel care asigura functionarea centralei termice este necesar sa detina documente justificative care sa probeze calificarea