Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere, eliberare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere, eliberare apartament

Buna seara am un contract de închiriere pe un apartament cu data eliberări trecuta in contract întrebarea mea este daca eu trebuie sa fac o notificare scrisa chiriașului ca nu mai vreau prelungirea contractului, in contract este mentionat ca se poate face prelungire cu acordul părților stau si ma gandesc ca daca nu vrea sa plece trebuie sa am hotărâre judecatoreasca ptr evacuare?
Dacă dvs locatorul nu doriți sa prelungiți contractul de închiriere, TB sa-l anunțați în scris pe chirias despre acest lucru. Dar TB sa -i comunicați despre aceasta, în termenul prevazut cf. clauzelor contractuale. Cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea termenului contractual.
In cazul in care dupa notificarea oficiala a locatarului pentru neprelungire contract locatiune acesta nu intelege sa elibereze spatiul,va revine dreptul sa formulati actiune in instanta pentru evacuare