Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare chirias

buna cum putem evacua chiriasul dintrun imobil la terminarea contractului
termenul contractului a fost de 2 ani cu posibilitate de prelungire, dar eu nu mai doresc prelungirea contractului si le-am solicitat in scris de doua ori evacuarea imobilului iar chiriasul invoca dreptul la prelungire.
va multumesc

Termenul de inchiriere se poate prelungi cu acordul scris al partilor
In situatia in care locatorul nu intelege sa prelungeasca termenul de inchiriere,are dreptul in conformitate cu clauzele contractual negociate si asumate sa notifice locatarul,cu obligatia de a respecta si aplica contractul de locatiune
In situatia in care amiabil locatarul dupa incetarea termenului prevazut contractual,nu intelege sa respecte obligatiile asumate si sa puna la dispozitia locatorului spatul,,acesta are dreptul sa formuleze actiune in justitie