Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul in cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul in cim

Daca in cim la sectinea salariul am :

J. Salariul :
1. Salariul de baza lunar brut: 3000 lei
2.Alte elemente constitutive :
a) sporuri_______________;
b) indemnizatii___________;
c) alte adaosuri___________

in suma de 3000 lei este, sau nu, inclus sporul de vechime?

La exemplul dat de dumneavoastra sporul de vechime este inclus in salariul de baza lunar brut.
1. Depinde cum ati negociat cand ati semnat CIM si de ce scrie in CCM al unitatii.
2. Daca la "alte elemente..." nu scrie nimic, se poate presupune ca in salariu sunt incluse toate sporurile.
Majoritatea angajatorilor includ sporurile in salariu. Sunt de acord cu anda.i, in acest caz sporul de vechime este inclus in salariul de baza lunar brut. Daca v-ar fi dat spor de vechime ar fi fost specificat la alte elemente constitutive.
Multumesc pentru raspunsuri !

O alta intrebare ar fi : acea suma de 3000 lei o voi regasi si in carnetul de munca?
Salariul scris in CIM se inregistreaza in carnetul de munca.