avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda prin posta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda prin posta

am primit o amenda de radar 94 in localitate si suma de 1450 lei
deci vreau sa depun contestatie ca nu am fost oprit pv care lam primit nu e semnat de mine plus ca suma este gresita la 48 de ore adica 650 lei ce sa fac nu am vazut efectiv echipajul nu stiu cum ma luat si ma luat si din mers
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:39, 12 Iulie 2017
Daca apreciati ca detineti probe concrete,aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
In termen de 15 zile de la comunicarea PV,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala la judecatoria teritoriala locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
pai ca a gresit suma in pv si ca nu sunt de acord cu modalitatea de inregistrare ? pot fi probe impotriva pv?
la semnatura mea scrie ca nu este de fata
la semnatura mea scrie ca nu este de fata
este in regula ca am primit pv dupa 30 zile de la comiterea faptei??

Alte discuții în legătură

Contestație radar Kolbasz Mircea Kolbasz Mircea Buna seara . Daca un MCV cu radar este mascat după o auto specială a pompierilor verificind ADR împreună cu pompierii MCV ul fiind orientat cu spatele ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala respinsa, hotarare irevocabila. o mai pot ataca? valeriandinu valeriandinu Am fost inregistrat de radarul politiei, cu viteza peste cea legala, la intrarea intr-o localitate, dupa coborarea unei pante si efectuarea unei depasiri ... (vezi toată discuția)
Formulare contestatie. sanse de castig ? RazvanRotariu RazvanRotariu Voi incerca sa fiu scurt. In data de 15.04.2018 am fost sanctionat cu suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pentru 90 de zile deoarece am fost ... (vezi toată discuția)