avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestație radar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestație radar

Buna seara .
Daca un MCV cu radar este mascat după o auto specială a pompierilor verificind ADR împreună cu pompierii MCV ul fiind orientat cu spatele spre mine mă oprit după care mi-a spus că am depășit viteza maxima legală cu 56 km/h.dupa ce mi-a întocmit proces verbal i-am spus că am obiecțiuni și acesta a refuzat să le scrie in procesul verbal
Ultima modificare: Luni, 18 Decembrie 2017
Kolbasz Mircea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:52, 19 Decembrie 2017
Kolbasz Mircea a scris:

Buna seara .
Daca un MCV cu radar este mascat după o auto specială a pompierilor verificind ADR împreună cu pompierii MCV ul fiind orientat cu spatele spre mine mă oprit după care mi-a spus că am depășit viteza maxima legală cu 56 km/h.dupa ce mi-a întocmit proces verbal i-am spus că am obiecțiuni și acesta a refuzat să le scrie in procesul verbal

Concret care este intrebarea dv ?
Daca apreciati netemeininica si nelegala constatarea agentilor de politie,aveti dreptul prevazut si garantat de legea Fundamentala de acces neingradit la instanta de judecata,in termen de 15 zile de la comunicarea PV contraventie
Puteti arata obiectiunile in instanta direct, fara probleme. Inclusiv ca nu ati putut face obiectiuni la incheierea PV.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare proces verbal de contraventie radar in mers ciprian801 ciprian801 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, care este procedura pentru a face contestatie impotriva procesului verbal de constatare a unei contraventii ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis conducere (viteza). pot castiga contestatia sau nu? AleXandru_123 AleXandru_123 Buna seara, in data de 4.03.2012 am fost surprins pe drumul E70, in afara localitatii, cu o viteza de 174 km/h cu un... Logan 1.4:O. M-a oprit masina care avea ... (vezi toată discuția)
Amenda prin posta arvinte199ybs arvinte199ybs am primit o amenda de radar 94 in localitate si suma de 1450 lei deci vreau sa depun contestatie ca nu am fost oprit pv care lam primit nu e semnat de mine ... (vezi toată discuția)