Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent, ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent, ccc

Sunt in ccc din 12.07.2016 as dori sa ma intoc la locul de munca din septembrie 2017 pana in 01.02.2018. In martie se va naste urmatorul copil. Daca intru in ccc din 01.02.2018 voi mai primi si stimulentul?
În cazul în care persoana îndreptățită beneficiară a stimulentului de inserție după împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, naște în această perioadă unul sau mai mulți copii sau se află în situațiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din OUG 111/2010 poate opta fie pentru continuarea acordării stimulentului până la împlinirea de către primul copil a vârstei de 3 ani, respectiv 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fie pentru acordarea concediului și a indemnizației lunare pentru cel din urmă copil.
Pentru această perioadă, cele două drepturi nu se pot cumula și nu se aplică prevederile art. 9 alin. (4) din ordonanța de urgență.
Multumesc.