Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Evaluare anuală 2015 L152/2016
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Evaluare anuală 2015 L152/2016

Buna seara, as dori câteva opinii din partea dumneavoastră cu privire la următoarea speță:

Agent de poliție încadrat în 17 .07.2015 .
În perioada următoare se organizează concurs pentru trecerea în corpul ofițerilor și se cere printre condiții și cea a calificativului de cel puțin bine la ultimele 2 evaluări anuale.

În anul 2015 nu s-au făcut deloc evaluări deoarece au fost probleme de neconstituționalitate ale unor prevederi din legea 360/2002 privind statutul polițistului.
Legea 360/202 a fost modificată prin legea 152/2016, și potrivit articolului Art. V. -

Prin derogare de la prevederile art. 26 alin. (1) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, cu modificările și completările ulterioare, pentru anul 2016, evaluarea de serviciu anuală se realizează pentru perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a prezentei legi și data de 31 decembrie 2016. Evaluarea pe anul 2016 s-a făcut din 22.07.2016 până în 31.12.2016 pe o perioadă sub 6 luni inclusiv lucrate in anul pentru care se face evaluarea anuală potrivit legii 360/2002.
În 2016 am obținut calificativul potrivit evaluării care s-au făcut pentru perioada mai sus menționată.
Iar cu privire la anul 2015 tot în legea 152/2016 care modifică legea 360/2002 se prevede la art 3 Art. III. -

(1) În situația în care, prin acte normative, calificativele obținute la evaluările anuale reprezintă o condiție, iar perioada luată în calcul include anul 2015, această condiție se consideră îndeplinită.

(2) Dispozițiile alin. (1) nu se aplică în situația în care evaluarea de serviciu anuală, pentru anul 2015, a fost finalizată până la data de 8 decembrie 2015.

Acum problema este că cei de la resurse umane spun că pe anul 2015 nu am evaluare anuală făcută și nu pot participa la concurs. Că și dacă s-ar fi făcut evaluări in anul 2015 eu oricum nu am lucrat 6 luni inclusiv in acel an.

Pot sau nu beneficia de prevederile art 3 alin 1 din legea 152/2016?
Mulțumesc anticipat.
Da ce conteaza unde ati lucrat la evaluare. Conteaza la vechimea in munca pe post, dar la evaluare ce relevanta are? Daca in 2015 nu au efectuat evaluarea nu este vina dvs. Teoretic ea trebuia efectuata. Nu vad care este problema? Sa va formuleze un raspuns scris, in care sa mentioneze motivele refuzului.