Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu vrea sa semneze lichidarea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu vrea sa semneze lichidarea

Buna ziua

Lucrez la o societate comerciala in functia de contabil ( contabilitate primara iar in ultimul timp am fost mai mult pe credicontrol), in data de 04. 07. mi am dat demisia, angajatorul a semnat-o. Saptamana aceasta angajatorul mi-a inamanat o instiintarea care pana la data de 30.07 sa las balanta analitica si balanta contabila sa fie fara diferente. In caz contrar nu mi se semneaza demisia. Se poate sa am probleme din cauza asta.? Sa nu mi sr semneze lichidarea?

Multumesc
Demisie reprezinta actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.
Astfel, angajatorul , in speta, ia act de demisia dvs fara a fi obligatorie aprobarea acesteia.
Multumesc