Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Spray lacrimogen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Spray lacrimogen

In urma cu aproximativ 2 luni fiului meu in vârstă de 12 ani ia fost pulverizat spray lacrimogen cu piper in ochi si pe fata,această fapta fiind comisa de un vecin in vârstă de 35 -40 de ani,de fata fiind mai multi copii.Copilul a avut nevoie de îngrijiri medicale ,urmând un tratament timp de 7 zile .As dori sa stiu daca acest individ va raspunde in fata legii si cum anume.Maine suntem chemați la secția de politie unde am depus o plângere împotriva acestui individ,pentru o posibila înțelegere amiabila.Daca îmi retrag plângerea voi fi pusa in situația sa plătesc cheltuieli de judecata?Din cate am înțeles de la polițistul care ma sunat ,individul vinovat ar vrea sa îmi ofere bani pentru a-mi retrage plângerea. E legal?copilul este bine acum,mulțumesc lui Dumnezeu dar numai el știe prin ce dureri groaznice a trecut ,doar pentru faptul ca a fost curios sa știe ce este acel spray. "Vrei sa ști ce este ?uite!"si ia pulverizat spray in ochi aștept un răspuns ,va mulțumesc anticipat
Dv ati formulat plangere la sectia de politia responsabila teritorial
Interesul dv este de a solutiona amiabial,eventual a va retrage plangerea,astfel incat sa nu mai aveti pretentii fata de autor
Daca ajungeti la intelegere amiabila cu faptuitorul,urmeaza ca politistul sa incheie inscris in care sa consemneze conventia survenita intre dv si faptuitor
Este impropriu spus retragerea plangerii ,deoarece aceasta odata inregistrata,nu mai poate fi stearsa din evidenta autoritatilor
Daca incidentul se solutioneaza amiabil la politie,inseamna ca plangerea dv este solutionata prin intelegerea partilor si nu mai este declinata spre competenta solutionare in favoarea instantei de judecata
Daca plangerea se stinge la politie,nu suportati cheltuieli de judecata
Mulțumesc pt răspuns,dar as mai avea o întrebare: ce consecinte ar avea vinovatul in cazul in care nu îmi retrag plângerea? Va fi acuzat de ceva ,.?totuși e o agresiune asupra unui minor ,nu?doar nu scăpa nepedepsit?
Fapta ar puteta fi incadrata la lovire sau alte violente(art.193 NCP),nu aveti cum sa platiti cheltuieli de judecata, numai daca pierdeti procesul,constituirea de parte civila in procesul penal este scutita de taxa judiciara de timbru.