Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie vecini

Mama mea a inundat vecinii, asta s-a intamplat cand era pe afara si s-a spart un robinet la baie.Vecinul a zis ca daca nu ii dam 900 ron pentru ca s-a stricat patul si o galeata de lavabila ne da in judecata.Nu a vrut sa ne lase sa intram in casa sa vedem pagubele ci doar ne-a aratat niste poze unde avea o pata pe perete nu foarte mare si patul care se umflase foarte putin la o şipcă.Ce sa facem in cazul asta?Omul vrea 900 ron (mult dupa parerea mea)ori daca nu ne actioneaza in judecata.
Buna ziua, bineinteles ca va poate da in judecata, numai ca acolo trebuie sa probeze ca pagubele suferite sunt provocate de dumneavoastra. In mod normal inundatia trebuia anuntata la asociatia de proprietari pentru a opri apa. Rugati un prieten sa mearga cu dvs la vecinul inundat si sa fie martor ca nu va lasa sa intrati sa constatati pagubele in vederea evaluarii acestora si plata daunelor provocate.
Cecivlad a scris:

In mod normal inundatia trebuia anuntata la asociatia de proprietari pentru a opri apa.

Fiecare instalatie individuala este prevazuta dupa T-ul de bransament cu robinet/vana
Nu este temeinic si legal sa fie sistata furnizarea de utilitati ,sa fie obligati mai multi proprietari sa nu beneficieze de apa datorita unei defectiuni la instalatia individuala
Corect, daca acest lucru este posibil. Nu mereu robinetii sunt in perfecta stare si pot fi folositi corespunzator. Dar nu asta am vrut sa subliniez! Ci faptul ca se poate cere ajutor asociatie de proprietari pentru astfel de situatii.
Este cel putin interesul proprietarului sa isi asigure buna functionare a instalatiei individuale
Este mult ma rapid de intervenit in situatii speciale din apartament de cat de apelat la terti care au sau nu cheia de acces in subsol,unde exista posibilitatea ca robinetii/vanele sa fie blocate
In tot acel timp alocat alergatului pe la usi ,pe scari apa se scurge,apometrul de invarte si la final cineva va plati pagubele
Sunt multe cazuri si realitatea confirma -mai ales la blocurile mai vechi ca pot apare evenimente neplacute in cursul zilei cand este proprietarul la lucru,noaptea cand nu deschide nimeni usa,sau la sfarsit de saptamana sau sarbatori...si asociatia poate sau nu sa aibe interes
Sunt multe asociatii care au subsolul tehnic inundat si nu se zbat sa remedieze defectiunile,
incarca locatarii cu metrii cubi ap/luna care efectiv se pierde pe partea comuna in loc sa execute reparatia instalatiei