Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zilele trecute s-a spart o teava de apa rece in WC-ul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zilele trecute s-a spart o teava de apa rece in WC-ul ...

Buna iua.
Zilele trecute s-a spart o teava de apa rece in WC-ul de serviciu, din plastic, montata de constructor in 1965. Ruptura s-a produs inainte de robinetul astfel ca singura sansa sa opresc apa era robinetul de la subsol.
La subsol instalatiile de apa calda si rece au fost inlocuite acum 2 luni si robinetii nu mai erau marcati asa cum era inainte de lucrare ((Expl. bucatarie-apa rece sau baie apa cald, etc.). Am procedat la inchiderea tuturor celor la indemana dar pe cel in cauza nu l-am identificat. Am sunat administratorul si dupa un dialog cam lung i-am spus ca este raspunzator impreuna cu firma care a facut inlocuirea de daunele care se vor produce (si s-au produs suficiente in special la apartamentul de dedesubt). In cele din urma a trimis un instalator care s-a dus direct la robineul respectiv si greu de identificat Proprietarul acestu iapartamentului de dedesubt are asigurare.
Va rog sa-mi spuneti daca eu o sa am o vina in relatia cu asiguratorul vecinului si daca eu insumi pot recupera pagubele mari pe seama firmei in cauza care nu a pus la loc cartoanele care indicau pozitia robinetelor in cadrul instalatiei.
Va multumesc.
asiguratorul vecinului se duce la cel care a inundat.....ma indoiesc ca ii intereseaza cand a fost oprita apa si cum a fost gasit robinetul

legat de identificarea robinetilor...nu stiu ce sa zic.....dar ori cu cartoane ori fara eu ii opream pe toti
cartoanele identificau coloana, nu si pozitia robinetului(robinetul nu a fost gasit.....era la fel si cu carton)
Din expunerea dv rezulta ca defectiunea sa produs la instalatia individuala deci dv urmeaza sa suportati c/v prejudiciu generat de inundatie
Disp L nr 106/2018 prevede ca proprietarul detine obligatia sa asigure starea tehnica a instalatiei individuale
Nu are legatura instalatia din subsolul tehnic cu starea tehnica a instalatiei din apartamentul dv
Asiguratorul vecinului unde s-au produs pagube urmeaza sa identifice ,sa evalueze prejudiciile generate la imobil/bunuri,sa deschida dosar de dauna sa acorde asiguratului c/v prejudiciu,pe care ulterior prin actiune in regres urmeaza sa il solicite de la dv
Daca dv nu ati identificat vana corespunzatoare tronsonului dv de apa,aveati la indemana sa inchideti alimentarea generala pe scara.bloc ,remediati defectiunea si redeschideati vana
Inainte pe cartonul (vizibil chiar cu un chibrit aprins), scria de exemplu " robinet apa calda bucatarie ".
Multumesc pentru raspuns.
Stiu ca, in conformitate cu aceasi lege, instalatia de la subsol este in sarcina asociatiei de locatari si cred ca aceasta trebuia sa aiba in vedere afisarea vizibila a destinatieifiecarui robinet sau sa ceara executantului lucrarii acest lucru. Acum, in calitate deparat, am primit o adresa de la judecatorie insotita de documentatia asiguratorului in care regasesc un deviz fara nicio dovada de efecuare a unei lucrari sau achizitionare de materiale si o adeverinta emisa de asociatia de locatari in care se certifica producerea acelei inundatii. Eu vreau sa contest numai amploarea consecintelor deoarece o inchidere a apei in cel mult 10 min. (ajutat si de vecinul care detinea cheile de la subsol) nu producea decat efecte minore fata de cca 1 ora pana cand a sosit un membru al echipei executantului, dupa ce am alertat administratorul bloculi privind amploarea evenimentului. Fisura urmata de ruptura s-a produs in imediata vecinatate a peretelui care delimiteaza instalatia. operatorului, intre acesta si robinetul de protectia al instalatiei. interioare, pe o distanta de cca. 20 cm. Capatuiul ramas de teava ramas in perete dupa ruptura (10 cm), era lipit practic de perete fapt ce a impiedicat capatarea apei refulate din retea. Am fotografiat totul pentru o evetuala sustinere a cauzei.
De la un oficiu juridic de primarie de sector, am informatia ca identificarea destinatiei fiecarui robinet din subsol trebuie sa fie afisata vizibil si ca acesta este nu numai o sarcina obligatorie anu numai a asociatiei de locatari ci si a executantului unei lucrari de inlocuire a instalatiilor de alimentare cu apa rece si calda la un subsol de bloc.
Rog sfaturi daca mai este ceva de facut.
Va multumesc.

pentru ynocentta
inundatul a scris:

Multumesc pentru raspuns.
Stiu ca, in conformitate cu aceasi lege, instalatia de la subsol este in sarcina asociatiei de locatari si cred ca aceasta trebuia sa aiba in vedere afisarea vizibila a destinatieifiecarui robinet sau sa ceara executantului lucrarii acest lucru. Acum, in calitate deparat, am primit o adresa de la judecatorie insotita de documentatia asiguratorului in care regasesc un deviz fara nicio dovada de efecuare a unei lucrari sau achizitionare de materiale si o adeverinta emisa de asociatia de locatari in care se certifica producerea acelei inundatii. Eu vreau sa contest numai amploarea consecintelor deoarece o inchidere a apei in cel mult 10 min. (ajutat si de vecinul care detinea cheile de la subsol) nu producea decat efecte minore fata de cca 1 ora pana cand a sosit un membru al echipei executantului, dupa ce am alertat administratorul bloculi privind amploarea evenimentului. Fisura urmata de ruptura s-a produs in imediata vecinatate a peretelui care delimiteaza instalatia. operatorului, intre acesta si robinetul de protectia al instalatiei. interioare, pe o distanta de cca. 20 cm. Capatuiul ramas de teava ramas in perete dupa ruptura (10 cm), era lipit practic de perete fapt ce a impiedicat capatarea apei refulate din retea. Am fotografiat totul pentru o evetuala sustinere a cauzei.
De la un oficiu juridic de primarie de sector, am informatia ca identificarea destinatiei fiecarui robinet din subsol trebuie sa fie afisata vizibil si ca acesta este nu numai o sarcina obligatorie anu numai a asociatiei de locatari ci si a executantului unei lucrari de inlocuire a instalatiilor de alimentare cu apa rece si calda la un subsol de bloc.
Rog sfaturi daca mai este ceva de facut.
Va multumesc.