Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am urmatoarea speta.
Avem o matusa care vrea sa lase apartamentul sau unuia dintre nepoti. Matusa respectiva nu are copii, iar singurele sale rude sunt doi nepoti si o cumnata (mama celor doi). Cel caruia vrea sa ii lase apartamentul este cel care ani de-a randul a avut grija de ea asigurandu-i hrana, medicamentatia necesara si un insotitor permanent.
Cei doi nepoti nu se inteleg si nu isi vorbesc de mai multi ani si cu toate ca nu a facut nimic pentru matusa sa are pretentia ca dupa decesul acesteia sa primeasca o parte din averea sa.
Care este cea mai sigura tranzactie (excluzand cea de vanzare cumparare) pentru ca tranferul sa nu fie atacat si desfiintat de cel de-al doilea nepot.
Multumesc
aariam_a, utilizator
Donatie sau testament intrucat nu sunt mostenitori rezervatari care sa atace actele respective.