Forum Discuţii juridice Achiziţii publice competenta materiala in procedura somatiei de plata
Discuție deschisă în Achiziţii publice

competenta materiala in procedura somatiei de plata

Va rog sa-mi spuneti care este competenta materiala a procedurii somatiei de plata, care a fost introdusa datorita nerespectarii clauzelor din cadrul unui contract de achizitie publica. Se introduce somatia de plata la Tribunal sectia civila sau sectia contencios administrativ-fiscal?
Art. 2. - (1) Cererile, indiferent de valoarea obiectului acestora, se depun la judecătorie în cazul celor formulate în materie civilă şi la tribunal în cazul celor formulate în materie comercială.
la contencios...din ce ziceti
puteti s-o trimiteti prin posta si va fi distribuita unde trebuie.
Art. 1
Judecatoriile judeca:
1. in prima instanta, toate procesele si cererile in afara de cele date de lege in competenta altor instante;
2. plangerile impotriva hotararilor autoritatilor administratiei publice cu activitate jurisdictionala si ale altor organe cu astfel de activitate, in cazurile prevazute de lege;
3. in orice alte materii date prin lege in competenta lor.

Art. 2
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani;

Concluzie: daca valoarea obiectului este pana intr/un mld lei (100.000 RON ) se depun la judecatorie
Buna dimineata!
OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii asa cum a fost modificata prin OUG nr. 72/2009 stabileste solutionarea acestor litigii in prima instanta in competenta exclusiva a tribunalului.

„ Art. 286. din OUG nr. 34/2006 — (1) Procesele si cererile privind actele autoritatilor contractante, acordarea despagubirilor pentru repararea prejudiciilor cauzate in cadrul procedurii de atribuire, precum si cele privind executarea, nulitatea, anularea, rezolutiunea, rezilierea sau denuntarea unilaterala a contractelor de achizitie publica se solutioneaza in prima instanta de catre sectia de contencios administrativ si fiscal a tribunalului in circumscriptia caruia se afla sediul autoritatii contractante”

O saptamana minunata !