avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu pot plati intretinerea
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu pot plati intretinerea

Buna ziua. Din cauza unor popriri pe salariu nu am mai reusit sa ti pasul si cu intretinerea..motiv ptr care asociatia m a dat in judecata. Evident la tribunal s a decis ca sa o platesc. Inca nu mi a venit hotararea acasa dar o astept. Intre timp m am dus sa platesc o prima transa din cei aprox 6000 de lei. Cand am ajuns acolo dl administrator care el e si casier nu a vrut sa mi ia banii pe motiv ca asteapta decizia de la tribunal ca apoi sa vina la mine cu executorul ca sa mi ia banii dar pe toti odata. Asa s a exprimat. Acum eu nu stiu ce sa fac...contul asociatiei nu il cunosc ca sa le bag banii direct si sigur acest domn nu mi l va da..deci ce modalitati de plata am? Stiu ca sunt obligati sa ia banii doar ca nu mi a luat acesti bani.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carturarul , utilizator 13:30, 9 Decembrie 2017
Buna ziua.. am o intrebare. S a termiinat procesul cu asociatia s a terminat si apelul unde au fost respinse si apelul meu si al avocatei lor.. eu ca voiam esalonat si nu se aprobase si avocata ca in prima instanta nu i sa dat decat 750 din 1500 de lei cat a vrut ea. Asa dar s au respins ambele apeluri ca nefondate.. interesant este ca pe hotarare a aparut ca se resping apelurile cu drept de apel in 30 zile de la comunicare. Ori eu stiam ca asta e finala.. adica odata ce faci un apel nu se mai poate face un apel la apelul deja respins.. poate ma lamuriti. Atasez mai jos hotararea. Şedinţe
06.12.2017
Ora estimata: 08:30
Complet: Apel 1
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge apelurile, ca nefondate. Cu drept de recurs în termen de 30 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a IV-a Civilă. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 06.12.2017.
Document: Hotarâre 3992/2017 06.12.2017
Este corect: sunt trei grade de jurisdictie: fond, apel si recurs.
S-a judecat fondul si apelul, urmeaza recursul, daca ataca cineva hotararea din apel.

Numai in anumite cazuri sunt doar doua grade: fond si recurs; dar dupa apel urmeaza intotdeauna recursul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitatea fondurilor oprite locatarilor lauriancului lauriancului buna ziua,sper ca ma poate lamuri cineva va rog cu privire la legalitatea unor fonduri speciale care se string de catre asoc de proprietari,,,concrett locuiesc ... (vezi toată discuția)
Proprire pensie si blocare cont pentru plata cheltuielilor de intretinere matileank matileank In 2011 luna octombrie am fost dat in judecata pt plata sumei de 3900 lei cheltuieli de intretinere. decizia instantei a fost sa platesc suma in 30 de zile, ... (vezi toată discuția)
Actualizare debit in recurs GHEORGHIAN GHEORGHIAN Bună ziua, Vă scriu din partea unei Asociaţie de Proprietari din Bucureşti intr. Victor Eftimiu nr.9, cu ... (vezi toată discuția)