Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DIVIDENDE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DIVIDENDE

Am de incasat dividende incepand cu anul 1993 si pana in2004 si am auzit ca daca trec 3 ani si nu le-am ridicat, acestea se prescriu. V-as ruga frumos sa ma lamuriti si pe mine care este adevarul? Va multumesc anticipat.
Legea nr. 31/1990 republicata - Art. 67. - (1) Cota-parte din beneficiu ce se va plăti fiecărui asociat constituie dividend.
(2) Dividendele se vor plăti asociaţilor proporţional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu s-a prevăzut altfel.
(3) Nu se vor putea distribui dividende decât din beneficiile reale.
(4) Dividendele plătite contrar dispoziţiilor de mai sus se vor restitui.
(5) Dreptul la acţiunea de restituire a dividendelor se prescrie în termen de 3 ani de la data distribuirii lor.
(6) Dividendele care se cuvin după data transmiterii acţiunilor aparţin cesionarului, în afară de cazul în care părţile au convenit altfel.