Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie pentru petrecere in aer liber?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie pentru petrecere in aer liber?

Buna ziua,

Nu stiu daca poate ajuta cineva, dar totusi va intreb: undeva la tara, intr-un sat, in cadrul unui resort/pensiune (care functioneaza ca unitate turistica omologata) se organizeaza o petrecere in aer liber. Se intentioneaza sa se faca un foc de artificii (mic, modest) la 12:00am si sa cante live 2 trupe (10:30pm - 12:00am si 01:00am - 02:00am).

Este nevoie de vreo autorizatie? Si daca da, cine ar trebui sa o elibereze si cine ar trebui sa aplice pentru eliberarea ei? Persoana fizica care organizeaza petrecerea? (care de fapt plateste petrecerea) Unitatea de turism la care se tine petrecerea? Cel care executa focul de artificii?

Multumesc!
Pentru organizarea de jocuri de artificii din categoriile 3 si 4, trebuie obtinute acordurile prevazute de Legea nr. 126/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, cu cel putin 48 de ore inainte de desfasurarea spectacolului de artificii.

Persoanele fizice nu au dreptul să deţină, să utilizeze, să transporte, să depoziteze, să experimenteze ori să mânuiască explozivi de uz civil sau articole pirotehnice (include si artificiile) dacă nu fac dovada calităţii de artificier, respectiv de pirotehnician autorizat şi nu reprezintă o persoană juridică autorizată şi înregistrată conform prevederilor legale.

Persoanele fizice sau juridice autorizate pot folosi articolele pirotehnice de divertisment numai cu luarea măsurilor de protejare a persoanelor, bunurilor materiale, animalelor şi a mediului.

Se interzice folosirea articolelor pirotehnice în următoarele situaţii:
◾între orele 24,00 şi 6,00, cu excepţia perioadelor autorizate, precum şi a evenimentelor de interes local, naţional sau internaţional, în baza aprobării autorităţilor locale;
◾la o distanţă mai mică de 50 m de construcţiile de locuinţe cu până la 4 niveluri şi la mai puţin de 100 m faţă de cele cu peste 4 niveluri;
◾la o distanţă mai mică de 500 m de instalaţiile electrice de înaltă tensiune, de locurile de depozitare şi livrare a combustibililor lichizi sau solizi, de instalaţiile de gaze;
◾la o distanţă mai mică decât cea prevăzută de reglementările în vigoare pentru obiectivele chimice şi petrochimice ori pentru alte obiective care prezintă pericol de incendiu sau explozie;
◾în locurile în care există riscul producerii de alunecări de teren, avalanşe sau căderi de pietre;
◾pe drumurile publice deschise circulaţiei rutiere, pe aleile pietonale şi în spaţii deschise cu aglomerări de persoane;

Organizarea de jocuri cu articole pirotehnice de divertisment din categoriile 3 şi 4 este permisă numai în condiţiile în care există acordul primăriei, al inspectoratului pentru situaţii de urgenţă judeţean sau, după caz, al municipiului Bucureşti şi avizul inspectoratului judeţean de poliţie, respectiv al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, pe a cărui rază se execută jocurile respective.

Daca doriti sa faceti un spectacol de artificii trebuie sa aveti in vedere urmatoarele aspecte legale:

◾spectacolele de artificii cu a materiale pirotehnice din categoriile II, III, IV, T1 si T2 pot fi facute doar de catre firme autorizate sa desfasoare activitati in domeniul jocurilor de artificii;
◾firma respectiva va trebui sa obtina urmatoarele documente:
◾aviz de la Inspectoratul de Politie Judetean sau, după caz, al Direcţiei generale de poliţie a municipiului Bucureşti;
◾acord de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Judetean sau, dupa caz, al municipiului Bucuresti (POMPIERI);
◾aviz de la primaria pe raza careia se va desfasura spectacolul de artificii.

Acte necesare in vederea obtinerii avizului pentru excutare spectacole de artificii:

◾cerere-tip - două exemplare;
◾tabel cu datele tehnice ale produselor pirotehnice care urmează să fie folosite pentru desfăşurarea jocului de artificii, înscrise pe tipuri, categorii, calibre, semnat şi ştampilat de reprezentantul legal al persoanei autorizate să execute jocul de artificii - două exemplare;
◾declaraţie pe propria răspundere cuprinzând măsurile ce se vor asigura pentru prevenirea şi intervenţia în caz de incendiu, distrugeri sau vătămări corporale, cum ar fi forţele şi materialele folosite pentru intervenţie, modul de intervenţie, interzicerea accesului persoanelor neautorizate în perimetrul de siguranţă, semnată şi ştampilată de reprezentantul legal al persoanei autorizate să execute jocul de artificii - două exemplare;
◾plan de situaţie la scara de 1:500 cuprinzând zona de tragere, zona de cădere, perimetrul de siguranţă şi distanţele faţă de obiectivele care prezintă pericol de incendiu sau explozie specificate în legislaţia în vigoare, semnat şi ştampilat de reprezentantul legal al persoanei autorizate să execute jocul de artificii - două exemplare;
◾opis cu documentele depuse pentru avizare joc de artificii - două exemplare.
◾pentru obtinerea acordului de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta judetean/municipiul Bucuresti, dupa caz, este necesara o copie de pe acordul administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială se va organiza spectacolul de artificii.

Nu se emit acorduri de către inspectoratele pentru situatii de urgenta în următoarele situaţii:

a) atunci când se constată la verificarea documentelor depuse, precum şi în teren nerespectarea măsurilor de siguranţă prevăzute de reglementările tehnice în vigoare;

b) dacă folosirea articolelor pirotehnice se face în situaţiile interzise de lege.

Acordul pentru desfăşurarea jocurilor de artificii cu articole pirotehnice se dă pe formular-tip.

Dacă solicitanţii nu se prezintă pentru ridicarea acordului, precum şi a documentaţiilor depuse care au stat la baza emiterii acestuia, în termen de 60 de zile de la data emiterii, documentele respective sunt clasate şi îndosariate potrivit reglementărilor in vigoare.

Acordul pentru organizarea jocului de artificii cu articole pirotehnice îşi pierde valabilitatea dacă acesta nu s-a desfăşurat la data, ora şi locul stabilite.

În cazul în care se modifică data şi ora desfăşurării acţiunii, se poate reveni pentru obţinerea unui nou acord în baza documentaţiei depuse anterior, cu obligaţia de a anexa la cerere un nou acord de la administraţia publică locală pe a cărei rază teritorială se va organiza jocul de artificii cu articole pirotehnice.

Posesorii acordurilor au obligaţia de a le păstra în bune condiţii, împreună cu documentele vizate spre neschimbare, şi de a le prezenta, la cerere, organelor împuternicite cu exercitarea controlului, potrivit legii.

Controlul privind respectarea obligaţiilor tehnice, precum şi respectarea măsurilor de securitate referitoare la producerea, prepararea, procesarea, experimentarea, deţinerea, folosirea, comercializarea, depozitarea şi transportul materiilor explozive se exercită de către personalul de specialitate desemnat din cadrul Inspecţiei Muncii şi persoanele special desemnate de către conducerile unităţilor care folosesc materii explozive.
Controlul privind transferurile de materii explozive, precum şi cel privind modul cum sunt asigurate cerinţele de siguranţă în cadrul acestor transferuri se exercită de către personalul special desemnat din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române