avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu potential pensie de invaliditate militara Legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu potential pensie de invaliditate militara Legea 223/2015 modificata prin OUG nr. 57/2015

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca se acorda stagiu potential pentru pentru invaliditate in baza Legii nr. 223/2015 modificata si completata de OUG 57/2015 - art. 40, intrucat in decizia de recalculare a pensiei militare nu s-a calculat si acordat stagiu potential.
Grad profesional: functionar public cu statut special/subcomisar de penitenciare.
Vechimea cumulata 28 ani 4 luni 2 zile Total din care:
vechime efectiva 22 ani, 4 luni, 2 zile din care:
- 12 ani 5 luni 24 zile conditii speciale vechime serviciu militar
- 20 zile conditii normale vechime serviciu militar
- 9 ani 9 luni 18 zile salariat civil
stagiu cotizare aferent conditii speciale de munca 6 ani
In decizia de recalculare pensie militara gradul 2 de invaliditate s-a stabilit procent vechime 68%, procent pensie suplimentara 6%. Nu s-a acordat stagiu potential pentru 3 ani * 0,8 = 2,4% in baza art. 39 (3) din Legea nr. 223/2015, modificata. Pensia suplimentara cf art.108 se acorda pentru perioadele efective de activitate ca militar sau si pentru civil.
Art.39 (3) prevede că „La suma procentelor cuvenite pentru vechimea cumulată se adaugă, pentru fiecare an potenţial, până la realizarea vechimii de 25 de ani prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. b), următoarele procente:
a) 1% pentru invaliditate de gradul I;
b) 0,8% pentru invaliditate de gradul II;
c) 0,6% pentru invaliditate de gradul III."

In decizia de recalculare a pensiei sunt doar 68% (procent vechime art. 29) + 6% (pensie suplimentara) = 74%.
65% aferent 25 ani vechime cumulata
3% aferent 3 ani vechime cumulata realizata peste 25 ani (28-25 ani)
68% total procent vechime cumulata cf art. 29
Potrivit art. 3 lit. h) din Legea nr. 223/2015 modificata de OUG nr. 57/2015:
„h) stagiu potenţial – perioada de timp prevăzută de prezenta lege acordată la calculul pensiei de invaliditate, ca o creditare pentru vechimea nerealizată din cauza afecţiunilor invalidante;’’
Art. 16 din Legea nr. 223/2015 prevede urmatoarele:
„(1) Au dreptul la pensie de serviciu pentru limită de vârstă militarii, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special, în activitate, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au împlinit vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă;
b) au o vechime efectivă de cel puţin 25 de ani, din care cel puţin 15 ani reprezintă vechimea în serviciu.’’
Vechimea efectiva realizata de mine este de 22 ani si pana la 25 ani au ramas 3 ani stagiu potential, chiar daca cumulat cu sporuri pt conditii de munca am 28 ani. Sunt indreptatita sa depun contestatie pentru neluarea in considerare a stagiului potential de 2,4% aferent 3 ani pana la realizarea vechimii efective?. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona radianachim radianachim am o vechime de 24ani,11luni si 7 zile,am lucrat 20 de ani in conditii speciale si mi-sa acordat 10 ani de grupa,deci cumulat am 34ani 11 luni si 7 zile ... (vezi toată discuția)
Pensionar militar, gradul de invaliditate 2, stagiul potential virgil64 virgil64 Buna ziua ! Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare,despre un element de noutate,care a aparut la calcularea unei pensii militare de invaliditate-odata cu ... (vezi toată discuția)
Pensie militara silviulica silviulica In data de 16.09.2009 am fost declarat inapt serviciul in politie si incadrat in gradul III de invaliditate iar in decizia medicala se specifica ca boala ... (vezi toată discuția)