Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar militar, gradul de invaliditate 2, stagiul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar militar, gradul de invaliditate 2, stagiul potential

Buna ziua !
Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare,despre un element de noutate,care a aparut la calcularea unei pensii militare de invaliditate-odata cu includerea acestora in sistemul unitar de pensii-si anume despre stagiul potential de cotizare.
Sunt pensionar militar,gradul 2 de invaliditate,"Boala contactata in timpul si din cauza indeplinirii obligatiilor militare".Vechimea in serviciu:
A.Pana la iesirea din cadrele permanente din care efectiv ca militar=19 ani,10 luni si 19 zile(sunt incluse perioadele de,scolarizare si cea in care am fost militar cu termen redus);
B.Timp lucrat in conditii speciale:
4 ani=spor 100%
12 ani,2 luni si 8 zile=spor 50%
C.Total vechime
Calculabili la pensia militara de stat=30 de ani.
Vechime in serviciu considerata ca stagiu de cotizare=30 de ani.
Stagiul complet de cotizare=20 de ani.
Gradul militar=Lt.comandor.(maior).
Avand in vedere datele prezentate,doresc sa stiu,care este este stagiul potential care se ia in calcul la recalcularea pensiei militare conform Legii 119/2010 ?.
Stagiul potential acordat la stabilirea unei pensii militare de invaliditate,este ceva nou,care a aparut odata cu includerea pensiilor militare in sistemul unitar de pensii.Este stiut faptul ca pana acum,conform legii 164,privind pensiile militare,la calcularea pensiei,nu se lua in considerare un astfel de stagiu .

Cu stima,
G.V.
Stagiul potential este un stagiu care se acorda asiguratilor la stabilirea pensiei de invaliditate, daca este cazul. In general, stagiul potential este determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate.

Adica: (stagiul complet de cotizare) - (stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate) = (stagiul potential)

Daca stagiul complet de cotizare este mai mic decat stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate, atunci stagiul potential este 0, adica nu se acorda. Stagiul potential ar trebui sa fie scris pe decizia de recalculare a pensiei militare.

Pentru a va lamuri pe deplin, cititi art. 59 din Legea nr. 19/2000 (exista si ipoteza de la alin. 2, in functie de varsta dvs. la data ivirii invaliditatii):
Art. 59. - (1) La stabilirea pensiei de invaliditate asiguraţilor li se acordă un stagiu potenţial, determinat ca diferenţă între stagiul complet de cotizare şi stagiul de cotizare realizat efectiv până la data încadrării într-un grad de invaliditate.
(2) În cazul asiguraţilor care au realizat cel puţin jumătate din stagiul de cotizare necesar, prevăzut în tabelul nr. 3, stagiul potenţial se determină ca diferenţă între stagiul complet de cotizare şi stagiul de cotizare necesar.
(3) Stagiul potenţial rezultat conform alin. (1) şi (2) nu poate fi mai mare decât stagiul de cotizare pe care asiguratul l-ar fi putut realiza de la data ivirii invalidităţii până la împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 3, vârstă la care, în condiţiile prezentei legi, poate solicita o pensie pentru limită de vârstă.

Buna ziua !
Va multumesc,pentru ca v-ati facut timp si mi-ati raspuns !
In cazul pensiilor militarilor,apare,stagiul de cotizare in specialitate.Cum se acorda stagiul potential,in functie de acest stagiu ?

Cunosc,ca, perioada in care am beneficiat de pensie de invaliditate,calculata in baza unei legi speciale,nu se ia in calcul ca perioada asimilata,deci,intrebarea mea vizeaza,modalitatea de stabilire a elementelor necesare calculului pensiei de invaliditate,incepand din ianuarie 2011.
Pana la aceasta data,nu am primit decizia de recalculare a pensiei si as vrea sa inteleg legatura dintre stagiul de cotizare in specialitate si stagiul potential. De aceea am mentionat informatiile amanuntite despre vechime.
.Vechimea in serviciu:
A.Pana la iesirea din cadrele permanente din care efectiv ca militar=19 ani,10 luni si 19 zile(sunt incluse perioadele de,scolarizare si cea in care am fost militar cu termen redus);
B.Timp lucrat in conditii speciale:
4 ani=spor 100%
12 ani,2 luni si 8 zile=spor 50%
C.Total vechime
Calculabili la pensia militara de stat=30 de ani.
Vechime in serviciu considerata ca stagiu de cotizare=30 de ani.
Stagiul complet de cotizare=20 de ani.
-gradul militar=Lt.comandor(maior);
-varsta =46 ani(nascut in septembrie 1964);
-data ivirii invaliditatii=octombrie 2003(la varsta de 39 ani),
Cu stima
G.V.
virgil64 a scris:
In cazul pensiilor militarilor,apare,stagiul de cotizare in specialitate.Cum se acorda stagiul potential,in functie de acest stagiu ?

Intre stagiul minim de cotizare in specialitate si stagiul potential nu este nicio legatura. Potrivit art. 75, alin. (1) din Legea nr. 263/2010, stagiul potential este determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare prevazut in anexa nr. 6 si stagiul de cotizare realizat pana la data acordarii pensiei de invaliditate. Gasiti definitiile tuturor stagiilor la art. 3 din Legea nr. 263/2010.

virgil64 a scris:
Cunosc,ca, perioada in care am beneficiat de pensie de invaliditate,calculata in baza unei legi speciale,nu se ia in calcul ca perioada asimilata,deci,intrebarea mea vizeaza,modalitatea de stabilire a elementelor necesare calculului pensiei de invaliditate,incepand din ianuarie 2011.

Haideti sa ne lamurim: dvs. sunteti pensionar de invaliditate. Prin urmare dvs. nu faceti obiectul Legii nr. 263/2010, in sensul ca drepturile de pensie vi s-au deschis anterior intrarii in vigoare a acestui act normativ. Legea nr. 263/2010 se aplica cererilor de acordare a drepturilor de pensie depuse dupa 1 ianuarie 2011 sau cererilor care au fost depuse anterior acestei date si nu au fost solutionate.

Ideea pe care as vrea s-o retineti (si pe care sper s-o exprim cu claritate) este ca Legea nr. 263/2010 se aplica deschiderilor noi de drepturi de pensie. Dvs. vi s-au deschis drepturile de pensie presupun ca in 2003, data ivirii invaliditatii.

virgil64 a scris:
Pana la aceasta data,nu am primit decizia de recalculare a pensiei si as vrea sa inteleg legatura dintre stagiul de cotizare in specialitate si stagiul potential.

Recalcularea pensiilor militare s-a facut potrivit algoritmului de calcul utilizat de Legea nr. 19/2000 si nici nu s-ar fi putut face altfel. Pe langa faptul ca Legea nr. 263/2010 nu se aplica retroactiv, aceasta a fost publicata in MO in 20 decembrie 2010. Recalcularea pensiilor militare a inceput in iulie 2010.

Veti primi si decizia de recalculare. Stagiul potential a fost determinat potrivit art. 59 din Legea nr. 19/2000, prevedere pe care am scris-o in mesajul anterior. Prin "stagiu de cotizare realizat efectiv" se intelege perioada in care ati fost in activitate, fara perioade de scolarizare si fara perioada in care ati satisfacut stagiul militar.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc !
G.V.