Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilitati reziliere Contract de arenda\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilitati reziliere Contract de arenda"

Buna ziua,
Mama soacrei mele a incheiat un contract de arenda in 2009 pe o durata de 20 ani cu o societate agricola locala.
Anul trecut aceasta a decedat si fiica acesteia, soacra mea, doreste sa mute acel lot de pamant la o alta asociatie agricola.
Problema noastra este: cum am putea rezilia acest contract in conditiile in care la capitolul "8. Incetarea contractului" apar doar urmatoarele:
"8.1. Contractul inceteaza la expirarea termenuluipentru care a fost arendat terenul numai daca a fost notificata intentia de neprelungire a duratei contractului.
8.2. In cazul mortii arendasului, contractul de arenda va continua cu mostenitorii acestuia, conform art. 21 indice 1 din Legea nr. 16/1994, cu modificarilee si completarile ulterioare.
8.3. Contractul de arendare poate fi cesionat sotului coparticipant la exploatarea terenului arendat sau descendentilor lor care au implinit varsta majoratului, conform art. 21 din Legea nr. 16 / 1994, cu modificarile si completarile ulterioare respective succesorilor in drepturi ai arendasului
"
parintily, utilizator
Buna ziua,
Notificati URGENT in scris actualul arendas ca denuntati acel contract.
Stabiliti cu un termen civilizat (Functie de cultura existenta acum pe teren) pentru eliberarea acelui teren si incheiati contract, dupa aceia cu noua societate.
ATENTIE, Notificarea o adresati in scris si luati numar de inregistrare. Daca nu vor sa o primeasca asa o transmiteti prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
@parintily, denuntarea unilaterala ca mod de incetare a contractului de arendare nu este aplicabila in materia arendarii. De ce? Deoarece arendarea se incheie pe o durata determinata.