Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Exmatriculare facultate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Exmatriculare facultate

Ma puteți ajuta cu o informație, va rog? Este vorba despre un student care a absolvit 3 ani de facultate, promovând toate examenele in cei trei ani, fara nici o restanță. După ce a participat si la festivitatea de absolvire, cu câteva zile inainte de susținerea licenței a fost anunțat ca este exmatriculat, pentru o greseala pe care a facut-o ajutand un coleg. In situatia asta nu se consideră ca a absolvit si anul 3? poate cere certificat de absolvire sa isi dea licența in altă universitate? Eu am inteles ca nu i se va elibera asa ceva. Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Credeam că, dacă a promovat toate examenele, se consideră ca e absolvent, avand in vedere ca nu a fost vorba a de frauda la el. Pentru faptul ca si-a ajutat colegul sa fraudeze (cea mai mare greseală ), îmi doream sa cred ca exmatricularea înseamnă sa nu mai poata sustine examenul de licență si nici o alta forma de scolarizare in acea instituție. Când se consideră absolvent? Dacă nu s-ar fi înscris la examenul de licență si ar fi solicitat foaia matricolă, cu certificatul de absolvire fara examen de finalizare, inainte de a se lua decizia de exmatriculare?
Multumesc mult!
~ Conținut șters la cerere ~