Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Dupa ce termini 12 clase ce primesti ? In afara de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Dupa ce termini 12 clase ce primesti ? In afara de foaia matricola ...

Dupa ce termini 12 clase ce primesti ? In afara de foaia matricola si diploma pe care o primesti la festivitate. Primesti Diploma de absolvire a liceului sau Certificat de absolvire a liceului ? Care e diferenta dintre cele 2 ? Certificatul e Diploma ?
Potrivit Legii 1/2011 a educatiei nationale, :
- Absolvenții învățământului liceal primesc diploma de absolvire și foaia matricolă, parte a portofoliului educațional, care atestă finalizarea studiilor liceale și care conferă dreptul de acces, în condițiile legii, în învățământul postliceal, precum și dreptul de susținere a examenului de bacalaureat.

- Absolvenții învățământului liceal care susțin și promovează examenul național de bacalaureat dobândesc și diplomă de bacalaureat, care le dă dreptul de acces în învățământul superior, în condițiile legii.

- Absolvenții învățământului liceal care susțin și promovează examenul de certificare a calificării primesc certificat de calificare corespunzător nivelului stabilit prin Cadrul național al calificărilor și suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass.

- Eliberarea certificatului de calificare nu este condiționată de promovarea examenului de bacalaureat.