Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestare martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestare martor

Buna ziua,

Martorul care va fi propus de reclamant in cauza de divort impotriva mea a fost acuzat si sanctionat administrativ pentru declaratii mincinoase si calomnie acum 36 de ani. Nu detin numarul dosarului si data certa a sentintei.

1. Mai exista vreo sansa ca acest dosar sa fie arhivat?
2. Daca exista, pot solicita o copie, eventual prin reprezentant legal, avocat?
3. Pot contesta in instanta credibilitatea martorului pe baza sentintei din acel dosar?

Va multumesc
miruna_albu, utilizator
Buna ziua,
A fost atunci sanctionat administrativ!
Nu are relevanta acum
Daca aveti impresia ca va depune o marturie mincinoasa va puteti adresa instantei (direct sau prin avocat) pentru a se transmite un dosar la parchet privind aceasta infractiune.
Cele prezentate de dvs.nu se incadreaza in cauzele ptr.care o persoana nu poate fi ascultata ca martor(Art.315 NCPC).Daca considerati ca, martorul respectiv minte,puteti formula plangere penala conf.art.273 NCP.
Multumesc!