Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... creanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

creanta

As dori sa aflu ce inseamna mai clar "creanta certa" (nu ma refer la limbajul comun).
Din punctul cui de vedere o creanta este certa?
peraspera a scris:

As dori sa aflu ce inseamna mai clar "creanta certa" (nu ma refer la limbajul comun).
Din punctul cui de vedere o creanta este certa?

Art.379 al 3 c.pr.civ.,este cel mai in masura sa raspunda la intrebarea dvs.:
"..............................................................................................................................
Creanta CERTA este aceea a carei existenta,rezulta din insusi actul de creanta sau din alte acte chiar neautentice,emanate de la debitor sau recunoscute de dansul"
Creanta mai trebuie sa fie lichida conform aliniatului urmator-al.4:
"Creanta este LICHIDA atunci cand catimea ei este determinata de insusi actul de creanta sau cand este nedeterminabila cu ajutorul actului de creanta sau si a altor acte neautentice,fie emanate de la debitor,fie recunoscute de dansul,fie opozabile lui in baza unei dispozitii legale sau a stipulatiilor continute in actul de creanta,chia dac prin aceasta determinare ar fi nevoie de o osebita socoteala"

Pentru a fi executata o creanta trebuie sa indeplineasca conditiile stipulate mai sus si prevazute in mod expres de lege,ca si conditia de exigibilitate.