avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza in contractul de munca privind data marire salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza in contractul de munca privind data marire salar

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca intr-un contract de munca se specifica faptul ca din 14.06. se va mari salariul inseamna ca doar din 01.07 intra in vigoare?
Pentru perioada 14.06-30.06 nu se poate plati salariul marit?
Este regelement faptul ca data de modificare a salariului poate fi doar 01 a lunii?

Multumesc.
Weekend placut!
Ultima modificare: Vineri, 28 Iulie 2017
directiajulia, utilizator
Cel mai recent răspuns: luminita29 , utilizator 12:03, 2 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salariul se modifica de cand este prevazut in actul aditional
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu exista o data stabilita de lege pentru cresteri salariale.
E mai comod pentru contabilitate sa le introduca de la 01. ale lunii.
Legal, daca in contract scrie 14 atunci cresterea ar trebui sa apara din 14.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ directiajulia

Daca scrie ca din 14.06, atunci din 14.06.

Insa in actul aditional chiar daca este incheiat anterior/ulterior, trebuie mentionata data de la care se produce modificarea.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Intrebarea a venit in ideea in care s-a semnat un contract de munca acum cateva luni, iar in el era stipulat faptul ca salariul se mareste din 14.07.2017, dar anagajatorul sustine ca nu poate acorda marire de salar pe jumatate de luna, ci maririle de salar se pot face doar cu data de 1 a lunii. astfel ar trebui acordat doar din august majorarea de salar.

Mi s-a parut putin dubas, de aceea am intrebat.
Multumesc incaodata pentru raspunsuri si lamuriri.

Weekend placut :)
Daca in regulamentul intern/contractual colectiv de munca/contractual individual de munca nu este expus acest lucru de a se mari salariile cu prima zi a lunii atunci va ramane stabile data de 14.07 asa cum este prevazuta in contract.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere carnet de munca tery1604 tery1604 In carnetul de munca, la incetare cim conf...la data,se inscrie ultima zi lucrata? (vezi toată discuția)
Plata co la incetare cim danielapop danielapop Am fost pusi sa ne facem cerere de incetare a CIM cu acordul partilor,iar incepand cu data de 15.06 avem un nou CIM la acelasi angajator.In 2010 nu am efectuat ... (vezi toată discuția)
Schimbare program de lucru Iohana27 Iohana27 Buna ziua, Am o salariata cu program de 4 ore / zi, pe care as vrea s-o trec la program normal de 8 ore / zi incepand cu maine 14.07.11. Este posibil ... (vezi toată discuția)