Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier fiscal actionari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier fiscal actionari

Daca noile conditii de declarare a inactivitatii unei societati sunt din 2016, iar unul din actionarii unei societati a fost si actionar la o alta societate declarata inactiva in 2011, mai este trecut acest fapt in cazierul fiscal al actionarului?

In cazierul fiscal al persoanelor fizice, al firmelor ori al entităţilor fără personalitate juridică (persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale/ familiale) se înscriu informaţii privind faptele sancţionate contravenţional (cu excepţia avertismentelor) sau penal de legile fiscale, contabile, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară.

Conform normelor în vigoare, contribuabilii care au înscrise informaţii în cazierul fiscal se scot din evidenţă dacă persoana nu mai deţine calitatea de reprezentant legal sau reprezentant desemnat al contribuabilului aflat în stare de inactivitate.
www.avocatnet.ro/content/art...