avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat pensionat anticipat si nu a anuntat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat pensionat anticipat si nu a anuntat

Buna ziua,
Am un angajat caruia i-am inregistrat vineri 28 iulie 2017 incetare CIM incepand cu 01.08.2017 cu art 55 lit b... insa azi mi-a zis un alt coleg ca i-a vazut decizia de pensionare anticipata incepand cu 01.06. 2017... ce mai pot face eu acum? E o problema daca las incetarea in baza art 55 lit b si nu conform art 56 lit c codul muncii?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:41, 30 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este problema dvs , ci a salariatului daca nu v-a anuntat ca i s-a comunicat decizia de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un angajat s-a pensionat fara sa anunte angajatorul simi82 simi82 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: Unul din salariatii nostri are contract de munca pe perioada nedeterminata. Anul trecut in ... (vezi toată discuția)
Cu ce dată se va încheia contractul ? oanaportar oanaportar Bună seara! Vă rog mult să îmi spuneti : - dacă un salariat a făcut o cerere de încetare contract de munca începând cu data de 01 iulie, iar ... (vezi toată discuția)
Articoul 56(d) codul muncii spiridon_olga spiridon_olga Buna ziua Articoul 56 (d) codul muncii spune: Contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de ... (vezi toată discuția)