Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare legata tot de banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare legata tot de banca

Buna ziua,
Am o intrebare la dvs. legata tot de un credit. In luna Februarie am ramas fara loc de munca si nu am reusit sa ma reangajez pana in momentul de fata.
Problema apare cu un card la BRD. Am intarziat cu plata aproximativ 40 zile, si normal ca am vorbit cu cineva de la iei si am incercat sa explic ca voi putea achita datoria in data de 6 Octombrie, dar mi s-a raspuns ca este mult prea tarziu si ca vor trimite dosarul la executor. Am incercat sa-i explic doamnei in cauza ca nu am un venit stabil, doar ce colaborari mai prind si nu mi se garanteaza o data a platii.
Suma datorata este de 300 lei. Mai am si alte credite la care intarzii dar cei cu care vorbesc inteleg, si atata timp cat fac plati cat de cat regulat, nu ma ameninta cu executorul, cu toate ca sumele sunt mai mari.
In cazul acesta, daca ei trimit dosarul la executor azi dar eu fac plata Marti sau Miercuri, ce se poate intampla?

Va multumesc frumos.
Daca faceti plata in zilele urmatoare, puteti fi obligat cel mult sa achitati onorariul executorului. In rest, nu vi se poate mai intampla nimic.
In afara de a suporta niste costuri suplimentare care oricum vor fi mici tinand cont de cuantumul datoriei dvs (300RON) nu are ce sa vi se intample!
Am si eu o intrebare legata tot de banci:

Am un imprumut la banca romanesca la un moment dat mi sa cerut sa trec pe la agentul din incinta bancii sa completez un formular cu datele mele personale(cica un fel de reactualizare a datelor),am fost nevoit sa o fac si sa inteleg acest fapt ,insa luni 28 septembrie am fost sa achit o rata a tatalui meu la banca comerciala-la care bineinteles trebuie sa platesc de fiecare data o taza de 3 lei-regulile bancii.La ghiseul bamcii unde am dorit sa achit rata

(inapoindumi-se banii de rata)am fost trimis la unul din angajatii bancii sa ma ia in evidenta -facand acelasi lucr -dorea datele mele personale,daca lucrez unde lucrez s.a.m.d ,am acceptat crezand ca nu mi se va mai lua acea taxa de 3 lei(nu este mult dar nu vreau sa o dau.

Cand am intrebat angajatul bancii de ce le trebuie datele mel mi raspuns sec ca este lege data si ca aceste date le cere banca nationala a romaniei.

Tare as dori sa castig si eu ceva de pe urma acestor camatari!!!

Doresc sa stiu daca aceste date:

1: suntem obligati sa le dam ,
2:cum pot face ca datele mele sa fie sterse din baza de date a banci comerciale romane
3:de ce trebuie sa platesc de fiecare data cate 3 lei??
remus39, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns. Am crezut si eu la fel dar doamna in cauza a fost atat de.... scarboasa... ca alt cuvant nu-mi vine... ca am vrut sa verific.
remus39[/b

1: suntem obligati sa le dam ,
2:cum pot face ca datele mele sa fie sterse din baza de date a banci comerciale romane
3:de ce trebuie sa platesc de fiecare data cate 3 lei??

1. da
2. nu pot fi sterse, bnr ii obliga sa reactualizeze datele clientilor pt prevenirea spalarii banilor
3. pt ca nu aveti imputernicire pe cont, asa percepe bcr comisioane ...:((
new_2009, utilizator