Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... MOD DE CALCUL DOBANDA LEGALA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

MOD DE CALCUL DOBANDA LEGALA

Cat este acum si cum se calculeaza dobanda legala pentru neplata la scadenta a creante de la un client conform unui contract de cumparare-vanzare marfa? Precizez ca in contract nu sunt stipulate dobanzi si penalitati, motiv pentru care vrem sa solicitam plata acestor dobanzi legale.
Conform art. 43 Cod Comercial “ datoriile comerciale lichide si platibile in bani produc dobanda de drept din ziua cand devin exigibile.”

Ele curg de drept dar trebuie solicitate clientului/creditorului pentru ca nu pot fi acordate din oficiu.

Conform Ordonantei nr. 13/ 24 august 2011( privind dobânda legală remuneratorie şi penalizatoare pentru obligaţii băneşti, precum şi pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar) Art 3:

"(1)Rata dobânzii legale remuneratorii se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, care este rata dobânzii de politică monetară stabilită prin hotărâre a Consiliului de administraţie al Băncii Naţionale a României.
(2)Rata dobânzii legale penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 4 puncte procentuale."

Deci cuantumul dobanzii comerciale se stabileste la nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, daca nu ati stabilit acest lucru prin contractul comercial. Daca ati stabilit , cuantumul dobanzii va fi acela stabilit intre ele.

pentru dobanda de referinta a BNR intrati pe site-ul BNR www.bnr.ro

cod comercial la 28.10.2011 ??:-/