avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pret contract inchiriere - latura penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pret contract inchiriere - latura penala

Buna ziua!


In cazul unui contract de inchiriere imobil, declarat la ANAF, dar avand pretul la jumatate din suma reala platita, in caz de plangere la politie banuiesc ca e vorba de evaziune fiscala. Care sunt riscurile si cum se poate rezolva problema cat mai bine?
Chiriasul refuza modificarea pretului prin act aditional.

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 3 August 2017
DinuX, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:56, 9 August 2017
Riscul este sa fiti acuzat de evaziune fiscala.
Depinde si de probele pe care se bazeaza. Poate expuneti situatia de fapt.
Banuiesc ca sunteti proprietarul.
Nu sunt chiar proprietarul, dar mi-e cineva apropiat...
Contract de inchiriere de anul trecut din iunie, 1000 lei/luna, inregistrat la ANAF cu pret 500 lei/luna. Acum nu se mai inteleg, proprietarul vrea sa-i dea afara, chiriasii il ameninta cu plangere penala. Greseala e ca a dat chitante de mana pe toata suma...
Depinde ce a scris pe chitante dar pare cam evaziune din cate spuneti...
are asa:
x lei chirie
y lei intretinere
z lei rest (restul fiind diferenta dintre pretul real si pretul din contract)
Daca se duce la ANAF si depune declaratii noi poate scapa?
Declarația nu e retroactivă

Alte discuții în legătură

Evasiune fiscala....? ContSters89081 ContSters89081 Inchiriere garsoniera. Proprietarul cere un pret, chiriasul ofera sub acest pret si, in plus, nu doreste termenul de minimum 1 an. Proprietarul argumenteaza ca ... (vezi toată discuția)
Am închiriat un apartament cu contract, dar nu am înscris în el valoarea reală a chiriei iar acum am probleme cu chiriașul. nu-l mai vreau acolo, ce pot să fac? pysy182003 pysy182003 buna ziua, am o mica-mare problema, am inchiriat un apartament, am facut contract de inchiriere intre noi- dar nu a fost inregistrat (nici la notar, nici la ... (vezi toată discuția)
Ce șanse am să mă creadă cei de la fisc dacă-mi denunț proprietarul pentru evaziune fiscală? ContSters160566 ContSters160566 Bună seara! Stau într-o garsonieră cu chirie de aproximativ 3 ani de zile și dau proprietarului lunar, suma de 600 lei, de când m-am mutat aici (din ... (vezi toată discuția)