avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transcriere masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transcriere masina

Buna seara
Am si eu o intrebare, pt cine poate sa ma ajute, va rog.
Am vandut o masina unei persoane care nu s-a mai prezentat pt transcriere...mentionez ca am facut contract de vanzare-cumparare si pe certificatul de inmatriculare s-a specificat " instrainat catre...".
Intrebarea mea pt dvs este: ce as putea face sa radiez mesina de pe numele meu si, implicit, sa o scot de la impozit?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Cel mai recent răspuns: andrea.p , utilizator 16:23, 13 Noiembrie 2009
sorina_balut a scris:

puteti sa va precizati actiunea la primul termen de judecata in fata judecatorului si sa cereti si cheltuieli de judecata

multumesc foarte mult pt raspuns
sper sa nu deranjez cu atatea intrebari
voi avea nevoie de un avocat? daca el se prezinta cu avocat am si eu nevoie?
care este recomandarea dvs: sa vb din timp cu un avocat sau ma pot reprezenta singur?
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2009
andrea.p, utilizator
Nu este obligatoriu sa va angajati aparator. La primul termen puteti solicita si plata cheltuielilor de judecata.
buna
azi am avut prima infatisare la tribunal si X-(X-(X-( s-a amanat...pe motiv ca respectivul, cu care am eu contract de vanzare-cumparare, a vandut masina altei persoane...sfatuiti-ma va rog ce sa fac
nu am avut avocat abia ne-a bagat dna judecatoare in seama, nici macar nu l-a lasat pe sotul sa vorbeasca
in mod normal, logic, eu cu acest domn am contract cu el trebuie sa inchei socotelile, nu? chiar daca a vandut deja masina
cred ca in cele din urma voi apela la un avocat
help me please

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere de la impozite si taxe a unui autoturism vechi... ela-ela ela-ela Buna ziua Fratele meu a vandut un autoturism in urma cu cativa ani unui coleg si a incheiat un contract de vanzare-cumparare (autentificat la ambasada). Acel ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism vandut fara acte ruxandra-maria ruxandra-maria am vandut un autoturism(la buna intelegere) pt piese de schimb, urmand ca apoi sa facem actele de vanzare -cumparare sau orice altceva sa pot radia ulterior ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism ignat_adi ignat_adi Am avut o masina pe care am vandut-o in ianuarie 2014 cu contract de vanzare cumparare facut de mana fara sa fie inregistrat nicaieri. Cartea de identitate a ... (vezi toată discuția)