avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajarea la alt loc de munca dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajarea la alt loc de munca dupa CCC

Buna ziua! In septembrie imi voi da copilul la cresa si dupa ce se va acomoda, sa incep serviciul. Copilul face 2 ani abia in aprilie 2018. Problema e ca nu as vrea sa ma intorc la actualul loc de munca pentru ca nu imi convine programul, drept urmare, imi voi cauta altceva mai convenabil. Va rog sa imi spuneti care este procedura? Trebuie sa ma intorc la actualul loc de munca si sa stau in preaviz? Sau pot sa ma angajez direct in alta parte si sa inchei contractul de munca la actualul loc de munca? Va multumesc si astept raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:22, 12 Septembrie 2017
Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau concediere in baza art. art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 din Codul Muncii.

Procedura ar fi :
- la vechiul angajator depuneti cerere de incetare a suspendarii c.i.m. si , totodata , de incetare a c.i.m. cu acordul partilor - situatie in care nu se acorda preaviz.

- la noul angajator incheiati c.i.m.
In cazul acesta voi mai beneficia de stimulentul de insertie pana va implini copilul 3 ani? Pentru a primi stimulentul nu este nevoie sa ma intorc la actualul loc de munca?
Cornel Vasile a scris:

Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau concediere in baza art. art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 din Codul Muncii.

Procedura ar fi :
- la vechiul angajator depuneti cerere de incetare a suspendarii c.i.m. si , totodata , de incetare a c.i.m. cu acordul partilor - situatie in care nu se acorda preaviz.

- la noul angajator incheiati c.i.m.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a primi stimulentul nu este nevoie sa reveniti la actualul loc de munca, ci doar ca data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.

Revenirea trebuie sa se faca cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea decatre copil a varstei de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reîntoarcerea la locul de munca din concediu creștere copil Dana.m. Dana.m. Buna seară va rog sa ma ajutati cu un sfat in situatia mea: sunt in concediu pentru cresterea copilului si as dori sa ma întorc la locul de munca. Copilul ... (vezi toată discuția)
Intoarcere din concediu crestere copil Rocsanaa1 Rocsanaa1 Buna ziua! Sunt in cic pana la cei 2 ani ai copilului,dar doresc sa ma intorc la munca mai devreme pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la 3 ... (vezi toată discuția)
Acordarea stimulentului de insertie daca schimb locul de munca alinutza_b_b alinutza_b_b As vrea sa stiu daca acordarea stimulentului de insertie ( cu ocazia reincadrarii in munca inainte de implinirea varstei de 1 an an) este conditionata de ... (vezi toată discuția)