Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere

Bună ziua. Am avut o dacie veche din 1998 anul fabricației, am dus-o la un centru de fier vechi tăiată în bucăți acolo mi sa eliberat o adeverinta cu serie sașiu serie motor. Am fost la taxe locale am depus actele și mi sa eliberat fisa fiscala precum ca nu am datorie la impozit și o fisa de înmatriculare pe care scrie radiere și cu avizul fiscului. Acum apare problema cu aceste documente am fost la politie în pipera București. Și acolo surpriza mi sa spus ca adeverinta nu este buna și ca îmi trebuie certificat de distrugere de la un remat autorizat. Unde am dus eu mașina la fier vechi este doar un centru de fier vechi dar legal. Și mi-a eliberat acea adeverinta. Mașina am avut-o la tara și ca să o duc la remat îmi trebuia platforma, bani cheltuiți etc. Va rog un răspuns clar. Ca nu știu ce sa fac. Vreau sa știu dc pot radia mașina cu acea adeverinta s-au acel certificat de distrugere îl cer polițiști ca asa vor ei ca un regulament de ordine interioara. Am o cunoștință care a radiat mașina din circulație cu o asemenea adeverinta de la centru colectare fier vechi.
Georgica112, utilizator
Sa înțeleg ca nu știe nimeni să-mi răspundă.....
Documente necesare pentru radierea unui vehicul din circulatie în cazul predarii vehiculului catre o unitate specializata în vederea dezmembrarii
1. Cererea solicitantului; Cerere radiere (doc / pdf)
2. Certificatul de înmatriculare;
3. Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;
4. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
5. Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
6. Documentul care atestă dezmembrarea, casarea sau predarea unei unităţi specializate în vederea dezmembrării;
7. Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial (D.I.T.L.), sau certificatul de atestare fiscală.
8. Certificat de radiere – 3 exemplare;
9. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
10. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul
11. Anexa 677 (doc / pdf)

Daca documentul de la pct 6 nu corespunde puteti aplela la radierea la cerere.
Va trebuie copie dupa un document care sa ateste ca aveti unde depozita autovehicolul la dvs. sau la o terta persoana.

Iata si documente necesare pentru radierea unui vehicul din circulatie în cazul în care detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului în circulatie (la cerere)
1. Cererea solicitantului; Cerere radiere
2. Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
3. Certificatul de înmatriculare;
4. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
5. Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
6. Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale sau certificatul de atestare fiscală;
7. Certificatul de radiere – 3 exemplare;
8. Declaraţie pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, din care să reiasă că vehiculul nu mai circulă pe drumurile publice;
9. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
10. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
11. Cartea de identitate a solicitantului (original şi copie)
12. Anexa 677